Doporučená sluchátka pro poslech klasické hudby, opery a jazzu

Přehled sluchátek vhodných pro doporučení zejména k poslechu klasické hudby, opery a jazzu - stav k lednu roku 2020.

Beyerdynamic DT 770 PRO (Německo)

Nebylo-li by na světě jiných sluchátek, tato by všem posluchačům i muzikantům stačila. Perfektní, vřelý a ve všech spektrech atraktivní zvukový projev. Velmi univerzální a vhodné pro všechny žánry.

Pěkný a léty prověřený design velmi praktické konstrukce. Velmi pohodlná a snad i nerozbitná sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 80 Ohm. Dost tvrdý, ale přesto velmi dobrým neodnímatelným kabelem o délce 3m.

Kvůli délce kabelu vhodná jen na doma. Je ovšem možné si pořídit verzi s impedancí 32 Ohm s kabelem kratším. Nedají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 115 Euro.

Audio-technica ATH M50x (Japonsko)

Celosvětově a napříč spektrem použití jedna z nejoblíbenějších sluchátek vůbec. Absolutně zaslouženě, jejich každodenní použití je velkou radostí. Mají nesmlouvavě absolutní zvukovou přímočarost. Vše je ve Vaší blízkosti, pro ty posluchače, kteří nevyžadují tzv. "soundstage", je to jasná volba.

Velmi důmyslná konstrukce bez jakýchkoliv nedotažeností, velmi pěkně i vypadají. Sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 38 Ohm. Tři typy vysoce kvalitních odpojitelných kabelů.

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 130 Euro.

Audio-technica ATH M40x (Japonsko)

Výrazně levnější varianta "padesátek" je dobrou alternativou, plnohodnotnost už ale vnímat nelze. Až na lehce tvrdší náušníky (jednoduše vyměnitelné), pár odlišností v designu a možnosti jen jednostranného otočení mušlí (které ovšem zcela postačuje), zde sice není přílišná degradace zvukového podpisu, výkon a následný požitek z poslechu složitější symfonické hudby už ovšem klesá. Jejich projev si ovšem zamilujete na první poslech zejména u jazzu. Časté vyzdvihování těchto sluchátek (zejména ve videorecenzích) je nesmyslem a očividným projevem nedostatku zkušeností s poslechem symfonické hudby v koncertních síních - a následně ve sluchátkách.

Velmi důmyslná konstrukce bez jakýchkoliv nedotažeností, stále zdařilý design. Sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 35 Ohm. Dva typy vysoce kvalitních odpojitelných kabelů (chybí ten o délce 1.2 m).

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 80 Euro.

Sennheiser HD599 SE (Německo)

Sluchátka výjimečná svým překrásným designem a celkovou konstrukcí. Výtečně technicky provedena. Otevřená a přes uši. Neskutečně pohodlná, vhodná zejména pro poslech klavíru, písňové tvorby a komorní hudby, kdy lze nejvíce ocenit jejich čistotu, přirozenost a prostorovost. Mnohé skladby (zejména symfonické hudby) s nimi ale nevyzní tak, jak by si posluchač přál (přímé srovnání s Philips Fidelio X2HR je pro ně v tomto ohledu zničující) a sráží to tak výrazně jejich univerzálnost.

Neskutečně pohodlná a takřka dokonale postavená, velmi lehká otevřená sluchátka zcela obklopující uši s impedancí 50 Ohm. Rovné odnímatelné kabely o délkách 3m a 1.2m. Ty jsou ostudně špatné kvality, zejména kratší (platí pro edici HD599 SE barva černá). Béžová varianta se svým stylem příliš nepovedla.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena během roku běžně kolísá mezi 199 Euro a 140 Euro, velmi často jsou ovšem v akci k sehnání i za výrazně levněji. Cena, kterou máte chtít: 100 Euro.

AKG K702 (Rakousko)

Ledová krása, arktické vzrušení. Úžasný zážitek pro zkušenější posluchače. Je třeba zažít, nelze výstižněji popsat.

Velká otevřená a velmi pohodlná sluchátka zcela obklopující uši s neobvyklým designem na domácí použití s rovným odnímatelným kabelem špičkové kvality o délce 3m. Velmi pohodlná a dobře postavená, leč vcelku křehká a je nutno se k nim patřičně chovat. Impedance 62 Ohm.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 120 Euro.

Sony MDR-7506 (Japonsko)

Není úžasnějších sluchátek pro poslech jazzu. Jejich projev v hloubkách je zcela jedinečný a jinde nevídaný, nezaostávají ani ve středech a výškách, naopak. Legendární výrobek prodávaný dlouhá léta sluší ve velkém množství případů i opeře a klasice celkově.

Velmi lehká, vcelku pohodlná a vzhledem atraktivní ale i decentní sluchátka, jejichž jedinou potíží je těžký kroucený kabel o délce 1.5m (po natáhnutí za pomocí traktoru až délka 3m), který je na doma velmi nepraktický - a je bohužel standardní cestou neodnímatelný. Kabel lze ovšem nahradit jakýmkoliv jiným (dle posluchačových preferencí zvoleným), a to cestou neproblematického avšak pro běžného člověka neuskutečnitelného zásahu. Je zkrátka nutno někomu šikovnému a v oboru znalému říci. Opravdu se to ovšem vyplatí.

Uzavřená a bytelná sluchátka částečně obklopující uši. Impedance 63 Ohm.

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Po úpravě kabelu absolutně dokonalým výrobkem. Cena, kterou máte chtít: 100 Euro.

Philips Fidelio X2HR (Nizozemsko)

Prostorovost, čistota, lahodnost, přirozenost a detailnost zvuku, absolutní nádhera pro všechny žánry. Ve srovnání s otevřenými sluchátky Sennheiser HD599 drtivě vítězí.

Velmi velká a velmi pohodlná těžší sluchátka zcela obklopující uši s úchvatným designem na domácí použití s rovným odnímatelným kabelem dobré kvality o délce 3m. Výtečně a kvalitně technicky provedená, leč jejich pádu se určitě vyvarujte. Impedance 30 Ohm.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena běžně během roku mezi 150 Euro a 180 Euro. Lze si ovšem počkat i na slevu. Cena, kterou máte chtít: 120 Euro.

Yamaha HPH-MT5 (Japonsko)

Oproti ostatním uvedeným sluchátkům celkově temnější, jaksi zakouřený avšak svou vyrovnaností opojný projev. Na tato sluchátka je třeba si navyknout. Odměnou je ovšem příjemný a ocenění hodný výsledek, který potěší. A mimochodem, Iron Maiden na nich zní fantasticky!

Běžný a ničím nevynikající design, který neurazí. Velmi pohodlná a dobře postavená, vcelku lehká a uzavřená sluchátka částečně obklopující a zcela překrývající uši s impedancí 51 Ohm. Rovný odnímatelný kabel o délce 3m.

Vhodná na cesty i na doma. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 90 Euro.


Jedná se o přehled sluchátek, které máme díky týmové rotaci dlouhodobě odzkoušena, zažita a můžeme je ohodnotit. Každému vyhovuje něco jiného, může sloužit jako vodítko, rozhodněte se ale dle svých preferencí. Některá jsou výborná pro hudbu symfonickou, jiná pro operní či komorní, užíváme si je i pro poslech rockové hudby, popu, country, atd. (Yamaha MT5, Audio-Technica M40x, M50x, Sony 7506)

Postupně se k nám dostanou další sluchátka, postřehy budeme postupně přidávat. Půjde o sluchátka Samson Z55 (USA), Roland RH-200 a RH-300 (Japonsko), Shure SRH 840 (USA), AKG K361 a K371 (Rakousko), Audio-technica ATH-AD500x (Japonsko), Grado SR 60e (USA), Panasonic HD10E (Japonsko), Beyerdynamic DT880 premium (Německo), Sony MDR-7510 (Japonsko), Meze 99 Neo (Rumunsko).