Doporučená sluchátka pro poslech klasické hudby, opery a jazzu - ale i rocku a mnohého dalšího

Přehled sluchátek vhodných pro doporučení zejména k poslechu klasické hudby, opery a jazzu. V přehledu i ovšem doporučení pro další žánry, kterým se my rozhodně nevyhýbáme. 


MEZE 99 NEO (Rumunsko)

Tolik bych si přál, aby byly u těchto sluchátek dotaženy všechny otazníky, s kterými je výrobce distribuuje světu. Skvěle vypadají, komfortně se nosí, jsou svým provedením unikátní a vysoce kvalitní. Vše je navíc nápaditě zabaleno a uloženo. Už ovšem samotná přítomnost jediného krátkého kabelu (s mikrofonem a ovládáním) je přímo atentátem na rozum. Je ovšem pěkné kvality a vychází z obou mušlí. Lze jej odpojit, což je nutné udělat v momentě, kdy sluchátka pro účely cestování chcete vložit do parádní přepravní krabičky, jež je součástí balení.

Sluchátka mají 260 g, měniče průměr 40 mm. Meze nelze složit a mušle nejsou otočné. Impedance je 26 Ohmů, citlivost je na výborných 105 db/mW a zdrojem signálu tak může být takřka cokoliv.

Takto vypadající, takto pohodlná a takto zkonstruovaná sluchátka MEZE bych rozhodně chtěl mít doma, budu si ovšem muset počkat na jejich další generaci. Nejsem ochoten používat ekvalizér a u 99 Neo by to bylo nezbytné. Design je jedna věc, zvuk ovšem druhá a co je platné, že měniče očividně vykazují znaky špičkové úrovně, když je jejich ladění vhodné pro tak úzké spektrum hudby? Ano, plně si lze užít některé tracky z kategorie rocku, hip-hopu či taneční hudby. I ty je však nutno pečlivě vybírat a já nechci nic vybírat. Proč může VŠE znít tak skvěle na Yamaha MT8, Philips Fidelio X2HR, SAMSON Z55 či AKG K361? Proč mohou konkrétní hudební žánry zahrát parádně jednu či několik oblastí hudby (Audio-technica ATH-AD500, AKG K702, SIVGA SV004, Beyerdynamic DT 880 edition, Grado SR60e) a Meze ne?

Pustím-li si Brucknerovy symfonie, jednoduše se nemůže stát, že bych si z ní zapamatoval jen a pouze extra mohutné pizzicato kontrabasů - a právě to se zde děje. Sundám-li si po hodinovém poslechu sluchátka Meze 99 NEO a nasadím si jiná, cítím ve zvuku znatelnou úlevu. Je pryč to, čeho bylo moc.

Basová složka snad měla sloužit k tomu, aby zaujala. Pro mě se ovšem jedná o laciné a neopodstatněné podbízení se, jehož jediným cílem je okamžitý efekt na úkor interpretace originální nahrávky.

Meze 99 NEO bych zřejmě s potěšením využíval v momentě, kdy bych neznal zvukový rukopis jiných značek. Skrývá se v nich obrovský potenciál. Zatím ale není využit a lze je přirovnat k úžasnému, ale těžkému vínu, které se hodí na slavnostní přípitek, a nikoliv k delšímu popíjení. Zde by již totiž začala bolet hlava... Antonio Meze odvedl bravurní práci, škoda ovšem té zvukové nevyváženosti.

Ale...

Každý jsme jiný, každá nahrávka je jiná a každá příležitost si ji poslechnout, je jiná. Zde musím zopakovat, že tyto rumunské krásky mají špičkové měniče a že jejich zvukovému projevu může podlehnout, anebo si na něj i časem přivyknout, leckdo, a to i já. Ideálním potvrzením tohoto faktu budiž poslech neznámých nahrávek - a to nejen ve smyslu dosud neposlouchané interpretace známého díla, ale zejména dosud neposlouchaných nahrávek neznámého díla... Vše ideálně realizováno z neznámého studia, kde pracoval dosud neoposlouchaný tým zvukových mistrů. A tak mohu potvrdit, že kupříkladu celé album Back East amerického jazzového saxofonisty Joshuy Redmana na labelu Nonesuch (Avatar studios 2007) jsme si s právě s Meze 99 NEO užili plnými doušky a přísáhám, že znám velenáročné jedince, kteří si právě tuto nahrávku ani na jiných sluchátkách nikdy nebudou chtít přehrávat. Podobně lze hovořit o sólových sonátách Johanna Sebastiana Bacha v podání violoncellistky Alisy Weilerstein u Pentatone. Jakousi pikantnost, až démonickou objemnost a v neposlední řadě nekonečnou živelnost Meze převést umí. To, že si každý musí toto vše sám na sobě odzkoušet sám, je nepopiratelný fakt.


GRADO SR60e (USA)

Ruční výroba v Brooklynu, to je GRADO a tato značka je kult - nemít doma Grado, je jako nemít syna. Specifický a unikátní vzhled a výborný zvuk už od základního výrobku s označením SR60e. Za málo peněz (100 euro) hodně muziky a velká radost pro poslech klasické hudby všeho rozptylu, dále pak jazzu a vokálních tracků. Pro ostatní žánry bych se spíše ohlédl jinde. Vzdušnost, parádní podání prostoru, detail a nezaměnitelný rukopis, který se neomrzí.

Absolutní "shit" je ovšem kabel, který je neodpojitelný. Vychází z obou mušlí, sám se kroutí a po spojení v jeden připomíná tlusté střevo. Délka kolem 2 m rovněž není ideální - ani krátká, ani dlouhá. I přes tuto potíž je nutno je kvůli zvuku doporučit. Verze SR80e a 125e mají stejné měniče, přidáním mnohem více peněz získáte absolutně mikroskopickou přidanou hodnotu. Je nutno skočit až na model SR225e.

Extra otevřená sluchátka Grado SR60e jsou velmi lehká, jsou na uši a mají impedanci 32 Ohm. Nedají se složit, mušle jsou však otočné.

Vhodná pouze na doma.


Roland RH-200 (Japonsko)

Varianta bílá má rekordně dlouhý (3.4 m) a velmi kvalitní přímý kabel, varianta černá má kabel kroucený. Tuto odlišnost nevědí ani prodejci, dejte na to pozor. Odpojit se bohužel nedá v obou případech. Sluchátka vypadají pěkně a zpracování je bezproblémové. Pohodlí je zajištěno. Jedinou mrzutostí je vrzání, které si lehce vyzkoušíme lehkým pohupováním při držení v ruce do stran. Pěkná písnička. Při samotném poslechu mě ovšem nerušilo a potěšila nízká hmotnost - související s materiálem.

Za 80 Euro majitel kupodivu získává uzavřená sluchátka, která pěkně zvládají i královskou disciplínu - houslovou sekci symfonického orchestru. Překvapivě teplé, živé a jiskřivé podání je doplněno o hluboké tóny, které neurazí a celkově je zvukový profil k posluchačům klasické hudby, opery a jazzu přívětivý. Basy možná působí lehce rozmazaně a "levně". Přívětivost zkrátka odpovídá ceně, posluchači, který nemá jinou zkušenost lze RH-200 k poslechu doporučit. Výhodou je velká univerzálnost, potěší i rocková a jinak žánrová muzika.

Vhodná pouze na doma, nedají se složit. Impedance 62 Ohm.


Roland RH-300 (Japonsko)

Takřka dvojnásobná cena oproti RH-200. Třístovky se vyrábí jen v jedné uzavřené variantě. Opět 3.4 m dlouhý a velmi kvalitní kabel. Opět kupodivu neodpojitelný. Impedance je nižší s hodnotou 40 Ohm. Pohodlné náušníky (lepší než u RH-200) zcela překrývají uši. Celkovým provedením je to jiná liga, žádné skřípání a vrzání, materiál a konstrukce je výrazně kvalitnějšího ražení. Tato sluchátka zároveň fantasticky vypadají a možná se mi líbí nejvíce ze všech, která jsem měl kdy v rukách.

U zvuku však přichází obrovské překvapení. Pokud o Yamaha HPH-MT5 píšeme jako o temnějších, toto je ještě mnohem vyšší stupeň temna. Na klasickou hudbu, operu či jazz pomýšlet nejde, pro tento účel jsou sluchátka za 150 Euro nepoužitelná. O věrně podaných jasných a svítivých smyčcích lze jen snít.

Ohromí však neskutečně v rockové muzice, pro kterou jsou evidentně laděna - škoda, že se to nikde nepíše. Svým fantastickým, mohutným a nekompromisním způsobem tlačí MT5 dosti do kouta a mohu potvrdit, že je mám v rámci určitých alb ještě raději než Yamaha HPH-MT8. Neskutečný kalibr, škoda že tak žánrově nevyvážený.

Vhodná pouze na doma, nedají se složit.


Beyerdynamic DT 770 PRO (Německo)

Nebylo-li by na světě jiných sluchátek, tato by všem posluchačům i muzikantům stačila. Perfektní, vřelý a ve všech spektrech atraktivní zvukový projev. Velmi univerzální a vhodné pro všechny žánry.

Pěkný a léty prověřený design velmi praktické konstrukce. Velmi pohodlná a snad i nerozbitná sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 80 Ohm. Dost tvrdý, ale přesto velmi dobrým neodnímatelným kabelem o délce 3m.

Kvůli délce kabelu vhodná jen na doma. Je ovšem možné si pořídit verzi s impedancí 32 Ohm s kabelem kratším. Nedají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 115 Euro.

Osvědčená pro jakýkoliv žánr.


Audio-technica ATH M50x (Japonsko)

Celosvětově a napříč spektrem použití jedna z nejoblíbenějších sluchátek vůbec. Absolutně zaslouženě, jejich každodenní použití je velkou radostí. Mají nesmlouvavě absolutní zvukovou přímočarost. Vše je ve Vaší blízkosti, pro ty posluchače, kteří nevyžadují obrovitou "soundstage", je to jasná volba.

Velmi důmyslná konstrukce bez jakýchkoliv nedotažeností, velmi pěkně i vypadají. Sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 38 Ohm. Tři typy vysoce kvalitních odpojitelných kabelů.

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 130 Euro.

Osvědčená pro jakýkoliv žánr. Fantastická pro symfonickou a komorní hudbu, operu, jazz.


Audio-technica ATH M40x (Japonsko)

Výrazně levnější varianta "padesátek" je dobrou alternativou, plnohodnotnost už ale vnímat nelze. Až na lehce tvrdší náušníky (jednoduše vyměnitelné), pár odlišností v designu a možnosti jen jednostranného otočení mušlí (které ovšem zcela postačuje), zde sice není přílišná degradace zvukového podpisu, výkon a následný požitek z poslechu složitější symfonické hudby už ovšem klesá. Jejich projev si ovšem zamilujete na první poslech zejména u jazzu. Časté vyzdvihování těchto sluchátek (zejména ve videorecenzích) je nesmyslem a očividným projevem nedostatku zkušeností s poslechem symfonické hudby v koncertních síních - a následně ve sluchátkách.

Velmi důmyslná konstrukce bez jakýchkoliv nedotažeností, stále zdařilý design. Sluchátka uzavřeného typu zcela obklopující uši. Impedance 35 Ohm. Dva typy vysoce kvalitních odpojitelných kabelů, chybí ten o délce 1.2 m. Zde doporučujeme kombinaci s M50x a použití 1.2m dlouhého kabelu z nich.

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 80 Euro.

Nepříliš vhodná pro symfonickou hudbu, fantastická pro elektroniku, komorní hudbu, jazz a rock.

Sennheiser HD599 SE (Německo)

Sluchátka výjimečná svým překrásným designem a celkovou konstrukcí. Výtečně technicky provedena. Neskutečně pohodlná, vhodná zejména pro poslech klavíru, písňové tvorby a komorní hudby, kdy lze nejvíce ocenit jejich čistotu, přirozenost a prostorovost. Mnohé skladby (zejména symfonické hudby) s nimi ale nevyzní tak, jak by si posluchač přál (přímé srovnání s Philips Fidelio X2HR je pro ně v tomto ohledu zničující) a sráží to tak výrazně jejich univerzálnost. Zvuku chybí "tělo" a obsažnost, neumí vykreslovat smyčce.

Takřka dokonale postavená, velmi lehká otevřená sluchátka zcela obklopující uši s impedancí 50 Ohm. Rovné odnímatelné kabely o délkách 3m a 1.2m. Ty jsou dosti problematické kvality, zejména kratší (platí pro edici HD599 SE barva černá). Béžová varianta se svým stylem příliš nepovedla.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena během roku běžně kolísá mezi 199 Euro a 140 Euro, velmi často jsou ovšem v akci k sehnání i za výrazně levněji. Cena, kterou máte chtít: 100 Euro.

Absolutně nevhodná pro poslech symfonické hudby, elektroniky a rocku. Vhodná pro komorní hudbu, písňové recitály.


AKG K702 (Rakousko)

Ledová krása, arktické vzrušení. Úžasný zážitek pro zkušenější posluchače. Je třeba zažít, nelze výstižněji popsat.

Velká otevřená a velmi pohodlná sluchátka zcela obklopující uši s neobvyklým designem na domácí použití s rovným odnímatelným kabelem špičkové kvality o délce 3m. Velmi pohodlná a dobře postavená, leč vcelku křehká a je nutno se k nim patřičně chovat. Impedance 62 Ohm.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 120 Euro.

Absolutně fantastická pro poslech jakékoliv symfonické hudby, opery, komorní hudby. Nevhodná pro rock a elektroniku.


Sony MDR-7506 (Japonsko)

Není úžasnějších sluchátek pro poslech jazzu. Jejich projev v hloubkách je zcela jedinečný a jinde nevídaný, nezaostávají ani ve středech a výškách, naopak. Legendární výrobek prodávaný dlouhá léta sluší ve velkém množství případů i opeře a klasice celkově.

Velmi lehká, vcelku pohodlná a vzhledem atraktivní ale i decentní sluchátka, jejichž jedinou potíží je těžký kroucený kabel o délce 1.5m (po natáhnutí za pomocí traktoru až délka 3m), který je na doma velmi nepraktický - a je bohužel standardní cestou neodnímatelný. Kabel lze ovšem nahradit jakýmkoliv jiným (dle posluchačových preferencí zvoleným), a to cestou neproblematického avšak pro běžného člověka neuskutečnitelného zásahu. Je zkrátka nutno někomu šikovnému a v oboru znalému říci. Opravdu se to ovšem vyplatí.

Uzavřená a bytelná sluchátka částečně obklopující uši. Impedance 63 Ohm.

Vhodná na doma i na cesty. Dají se složit.

Po úpravě kabelu absolutně dokonalým výrobkem. Cena, kterou máte chtít: 100 Euro.

Příjemně univerzální. Velmi dobrá pro symfonickou hudbu, komorní hudbu i operu. Fantastická pro jazz, vynikající pro rock a elektroniku.


Philips Fidelio X2HR (Nizozemsko)

Katedrála zvuku. Prostorovost, čistota, lahodnost, přirozenost a detailnost, absolutní nádhera takřka pro všechny žánry. Ve srovnání s otevřenými sluchátky Sennheiser HD599 drtivě vítězí.

Velmi velká a těžší, ale velmi pohodlná sluchátka zcela obklopující uši s úchvatným designem na domácí použití s rovným odnímatelným kabelem dobré kvality o délce 3m. Výtečně a kvalitně technicky provedená, leč jejich pádu se určitě vyvarujte. Impedance 30 Ohm.

Vhodná pouze na doma. Nedají se složit.

Cena běžně během roku mezi 150 Euro a 180 Euro. Lze si ovšem počkat i na slevu. Cena, kterou máte chtít: 120 Euro. K prodeji se chystá Fidelio X3, bude však nejméně třikrát dražší. Bude i 3x lepší? Určitě ne.

Mimořádně fantastická pro symfonickou hudbu, komorní hudbu, operu a jazz. Užijí si je ovšem i milovníci mnoha dalších žánrů.


Yamaha HPH-MT5 (Japonsko)

Oproti ostatním uvedeným sluchátkům celkově temnější, jaksi zakouřený avšak svou vyrovnaností opojný projev. S těmito sluchátky je třeba přesně cílit. Odměnou je ovšem mimořádně účinný, příjemný a ocenění hodný výsledek, který dlouhodobě potěší. Nejsou vyladěna pro symfonickou hudbu, smyčce si na nich neužijete.

Běžný a ničím nevynikající design, který neurazí. Velmi pohodlná a dobře postavená, vcelku lehká a uzavřená sluchátka částečně obklopující a zcela překrývající uši s impedancí 51 Ohm. Rovný odnímatelný kabel o délce 3m. Značnou nevýhodou je nepřítomnost krátkého kabelu. Tip na kombinaci: pasuje k nim ovšem krátký kabel ze HD599.

Vhodná na cesty i na doma. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 90 Euro.

Absolutně vzrušující pro rock a výtečná pro jazz (i když je třeba počítat s tmavším nádechem). Výborná i pro pop a country hudbu.

Samostatná velká recenze vyššího modelu MT8 je k přečtení zde.


AKG K361 (Rakousko)

Velice pěkná, zvukově vyvážená a žánrově univerzální sluchátka, s kterými si s velkým potěšením poslechnete všechnu svou hudbu. Jejich zvukový projev je příjemný, vyvážený, čistý a velmi dobře reprezentuje svého výrobce.

Jsou velmi lehká a příjemná, jejich design je originální a pěkný, dobře padnou na každou hlavu. Materiály jsou vysoce kvalitní a lze očekávat jejich dlouholetou výdrž. Jsou uzavřená a vzhledem k velkým, měkkým a hlubokým náušníkům budete nadšeni i z jejich pohodlí. Impedance je 32 Ohm, dodávána jsou s pěknými rovnými odnímatelnými kabely o délkách 1.2 m a 3 m.

Vhodná na cesty i na doma. Dají se složit.

Cena, kterou máte chtít: 84 Euro

Svěží a čitelná pro klasickou hudbu všeho druhu, bez obtíží zvládají i velkou symfonickou hudbu. Atraktivní pro jazz, velmi dobrá pro rock i ostatní žánry.


AKG K371 (Rakousko)

Překrásná, na první pohled takřka totožná s levnější verzí AKG K361, použity jsou ovšem lepší materiály, celkově působí luxusnějším a kvalitatvně vyšším dojmem než AKG K361. Někde se ovšem stala chyba a zvukově jsou neakceptovatelná. Symfonická hudba s nimi je neposlouchatelná. Testováno a napřímo porovnáváno na Čajkovského symfoniích v podání ČF a Semjona Byčkova. S poslechem těchto sluchátek by svou nahrávku dirigent nepoznal. Jakoby se nahrávalo v rudolfinských garážích a nikoliv v Dvořákově síni. AKG K371 jsou zvukově ostudou svého výrobce, proto zcela vynechám další popis. Tento paskvil si rozhodně nekupujte a rovnou sáhněte po AKG K361. Má-li výrobce pocit, že jsem měl vadný kus, nechť mi zašle "bezvadný".

Jaká škoda, že nesjou měniče z AKG K361 použity v těle AKG K371. Jednalo by se o fantastický počin.

Na doma zbytečná, na cesty vhodná pro zahřívání uší v zimě. Dají se složit.


Již brzy : Samson Z55, Samson SR990, KOSS PRO4S, Audio-technica ATH-AD500x, Beyerdynamic DT880 edition 32 Ohm

Dále též i něco s bluetooth: Sennheiser HD350 BT, MPOW H20, Tribit XFree tune, EarFun Wave

A představíme si pár video-recenzentů sluchátek na YOUTUBE.Výše uvedené je přehledem sluchátek, která máme díky týmové rotaci dlouhodobě odzkoušena, zažita a můžeme je ohodnotit. Každému vyhovuje něco jiného, může sloužit jako vodítko, rozhodněte se ale dle svých preferencí. Některá jsou výborná pro hudbu symfonickou, jiná pro operní či komorní, užíváme si je i pro poslech rockové hudby, popu, country, folku, atd.

Postupně se k nám dostanou další sluchátka, postřehy budeme postupně přidávat. Půjde o sluchátka Shure SRH 840 (USA), Panasonic HD10E (Japonsko), Sony MDR-7510 (Japonsko), HiFiMAN Sundara (Čína).