Za nahrávkami muzikálu West side story Leonarda Bernsteina

24.10.2017

Podívejme se v návaznosti na rozhovor s Kateřinou Falcovou, která v současné době zpívá Mariu v plzeňském nastudování West side story, na přehled nahrávek, jež se nemalou měrou podílejí na neutuchajícím zájmu tisíců posluchačů o toto dílo po celém světě.

Sám Leonard Bernstein nahrál své dílo pouze jednou. Stalo se tak v New Yorku v září roku 1984. Svou účast na nahrávce odřekl původně plánovaný americký tenorista Neil Shicoff, a tak přišlo na José Carrerase. Partnerkou v roli Marie mu byla Kiri Te Kanawa. Label Deutsche Grammophon pořídil z průběhu nahrávání ve studio RCA i obrazový dokument, který vedle samotného zvukového snímku též stojí za zhlédnutí. Odvisílala jej i Česká televize.

Nejnovějším přírůstkem mezi nahrávkami West side story (2013) pochází ze San Francisca. Diriguje Bernsteinův někdejší žák Michael Tilson Thomas. V hlavních rolích zpívají Alexandra Silber a Cheyenne Jackson.

Z roku 2001 pochází nahrávka firmy Naxos. Nashville symphony orchestra diriguje Kenneth Schermerhorn, slyšet můžeme Betsy Morrison a Mika Eldreda.

V roce 1961 byl uveden slavný film, jehož producentem byl Robert Wise. S tímto projektem neměl sám Leonard Berstein (samozřejmě kromě své nadhérné hudby) prakticky nic společného. Orchestr diriguje Johnny Green. Mariu hraje Natalie Wood (vlastním jménem Natalija Nikolajevna Zacharenko), zpívá však sopranistka Marni Nixon. Wood nepotkal šťastný osud. V roce 1981 (v pouhých 43 letech) se za ne zcela jasných okolností utopila. Za Richarda Baymera (Tony) zpívá Jimmy Bryant. Tato fakta byla dlouho utajována.

Z filmu samo sebou existuje soundtrack. Svět je však podivný. Dodnes se setkáváme s obaly CD, na kterých je uvedena Wood a Baymer, o umělcích, které na nahrávce skutečně slyšíme, zde opět není ani zmínka. U čistě zvukových nosičů je to skutečně s podivem.

Broadway zažila premiéru muzikálu v roce 1957. Ještě v témže roce vznikla nahrávka s originálním muzikálovým obsazením. Diriguje Max Goberman. Zpívá báječná Carol Lawrence a nezaměnitelný Larry Kert.

Hudba muzikálu zaujala mnoho umělců a Bernsteinových přátel. Sám Lenny byl nadšený z jazzových úprav své hudby.

Slavný André Previn se tímto snímkem z roku 1959 též zapsal do historie. Na nahrávce hraje na klavír, kontrabas ovládá Red Mitchell, hráčem na bicí je legendání Shelly Manne.

Existuje mnoho úprav Bernsteinovy hudby pro různorodá nástrojová uskupení a sólové nástroje. Za všechny jmenujme počin amerického houslisty Joshui Bella.

Velmi zdařilou vokální nahrávkou je ta se sopranistkou Harolyn Blackwell z roku 1994. Ve výňatcích z West side story s ní na tomto albu zpívá též Vanessa Williams.

Přejeme mnoho příjemných zážitků při poslechu hudby maestra Leonarda Bernsteina!