Josef Špaček, Valentina Naforniță a Česká filharmonie v Rudolfinu

31.01.2017
Fotograf : © Petr Dyrc
Fotograf : © Petr Dyrc

Česká filharmonie ve spolupráci s agenturou Nachtigall artists a Českou spořitelnou jako generálním partnerem koncertu v pondělí 30. ledna představila koncert, který měl neobyčejné obsazení. Důkazem toho, že lze posluchačům zprostředkovat hodnotný zážitek i jinou koncepcí, než je účinkování jednoho nebo více pěvců či instrumentalistů, byla kombinace houslí a sopránu.

Fotograf : © Petr Dyrc
Fotograf : © Petr Dyrc

Základem však byl Jiří Bělohlávek, noblesní postava naší i světové hudební scény. Českou filharmonii i pro tento večer vytvaroval k obrazu svému a hned v úvodní skladbě, kterou si filharmonie zahrála též na slavnostním koncertu 1. ledna, Dvořákovou síní Rudolfina rozprostřel krásné barvy a rytmy Vjezdu gladiátorů Julia Fučíka. Z orchestrálních skladeb, které též zazněly, velmi rád vypíchnu působivě a vzorově přesně zahraný Karneval Antonína Dvořáka a do detailu vykreslený Valse trieste Oskara Nedbala. Smetanova Skočná z Prodané nevěsty byla v podání ČF senzační a šlo by ji přirovnat k vzrušující jízdě na snowboardu.

Fotograf : © Petr Dyrc
Fotograf : © Petr Dyrc

Pro mnohé návštěvníky večera byla hlavním lákadlem moldavská sopranistka Valentina Naforniță (1987). Je mi zcela lhostejné, že je vítězkou jakési soutěže, kterou ani není třeba jmenovat. Důležité je, že s sebou do Prahy kromě milého úsměvu a hezkých šatů přivezla i svůj nádherný hlas! Ten znám velmi dobře z mnoha produkcí Vídeňské státní opery a je velmi sympatické, že tato mladá umělkyně udělala v Rudolfinu vše proto, aby i pražské publikum odcházelo nadšeno. Dvořákovu slavnou árii z Rusalky podala výtečně, Puccini zněl z jejích úst tak, jak si Pucciniho představuji a ve Straussově písni Morgen, kterou si připravila ve spolupráci s druhou osobností večera, houslistou Josefem Špačkem, otevřela dokořán celé své nitro a bylo zážitkem do něho nahlédnout.

Fotograf : © Petr Dyrc
Fotograf : © Petr Dyrc

Hra Josefa Špačka (1986) mě nadchla snad ještě více. Tento mladý umělec má v sobě ohromný potenciál, stěžejními skladbami večera byl Dvořákův Mazurek e moll a Lalova Španělská symfonie (výběr). Výborný výkon a fantastickou techniku předváděl po celý večer. Dokáže vytvořit tón nepopsatelné krásy a řadím jej k nejvýraznějším osobnostem dnešního houslového světa.