Šípková Růženka se Semperoper Ballett v Drážďanech

08.11.2019
© ElegantClassics
© ElegantClassics

Pro někoho Spící krasavice, pro jiného Šípková Růženka. Německý název Dornröschen se v naší zemi moc nenosí, a tak hledajíce nádherný balet, kterému svou osobitost vtiskl choreograf Marius Petipa, vlastním jménem údajně ovšem (z neověřených zdrojů) Marián Pepíta, a kterému hudbu zkomponoval Petr Iljič Čajkovskij, je vhodné zajet do Drážďan a shledat se s uskupením, nesoucí název Semperoper Ballett. Velkou parádu zde připravil Aaron S. Watkin.

Jedna z vůbec nejatraktivnějších baletních společností, co se evropského měřítka týká, má ve svém kádru tak senzační umělce, jakými jsou Svetlana Gileva, Thomas Bieszka, Alice Mariani či Aidan Gibson. A to vypisuji pouze ty, kteří se v říjnu sešli, aby spolu protančili večer, jenž patřil k tomu nejpovedenějšímu, co jsem kdy v rámci baletu viděla. Že tomu dopomohla nejmalebněji vytvořená a do pohádkové podoby s nejmenším detailem vypiplaná scéna (Arne Walther) je jisté. Že se ke svému podílu může pyšně hlásit i dirigent David Coleman, kterému vyšlo cokoliv, co svýma rukama nakreslil do vzduchu a Staatskapelle Dresden mu zahrála jako nejautentičtější ruský orchestr, je také jasné.

© ElegantClassics
© ElegantClassics

Jsou to ale právě tanečníci, kteří své role nastudovali přímo učebnicově. Kanaďanka Aidan Gibson si připravila rovnou role dvě, pro mě byla mocnou, démonickou a tep zvyšující tanečnicí, která takřka nemá srovnání. Carabosse potřebuje právě to, čím tato blondýnka disponuje. Výraz, energii, sílu, dynamiku a technickou dokonalost. O to větší údiv (nikoliv ovšem překvapení nastává), když se pro další sérii představení dokáže se stejnou dokonalostí přeměnit ve vílu.

© ElegantClassics
© ElegantClassics

Tou byla ovšem v daný večer Italka Alice Mariani, balerína bez které by snad Semperoper Ballett nebyl tím, čím je. Pohled na její umění je sumou toho nejlepšího, co je v rámci oboru, kterému se říká tanec, možno vidět.

© ElegantClassics
© ElegantClassics

Princem byl Thomas Bieszka, přesný, poctivý, pozorný a sympatický sólista, který je jistotou ve výstupech sólových i v těch, kdy má být partnerem svým kolegům na scéně. Ve dvojici s ruskou senzací, Svetlanou Gilevou ze sebe vydal to vše, na čem usilovně ve své kariéře pracoval. Gileva byla jeho duší, on zase tou její. Sladěnost a elegance této dvojice byla třešničkou na dortu v představení, které bych nejraději druhý den navštívila znovu.

© ElegantClassics
© ElegantClassics