Recenze DVD: Labutí jezero v podání Baletu na Rýně v choreografii Martina Schläpfera

Patříte-li mezi příznivce sledování baletních představení na obrazovkách svých televizorů či jiných zbytných zařízení, rozhodně si nesmíte nechat ujít nový přírůstek do seznamu již vydaných video záznamů. Celkově jich je díky oblíbenosti Labutího jezera velmi mnoho, toto vydání od labelu EuroArts je ale opravdu výjimečné a to díky několika prvkům. Zmíníme však i jednu slabinu, ale postupně.

"Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg", jak zní díky dvojměstí celý název souboru, patří k uskupením, s nimiž samo sebou pracují Ti nejlepší z nejlepších. Jedním z nich je bezesporu choreograf Martin Schläpfer, devětapadesátiletý švýcarský muž, který zřejmě kariérního vrcholu dosáhne v září příštího roku, kdy na pozici šéfa Vídeňského státního baletu vystřídá Manuela Legrise. To, s jak novátorským přístupem a s jakou myšlenkovou hloubkou, která se mu navíc podařila proměnit ve vizuálně nebývale atraktivní taneční a psychologickou podívanou, přistoupil k zhmotnění hudby Petra Iljiče Čajkovského, může a zkrátka musí být ceněno poctami nejvyššími. K dispozici měl v Düsseldorfu (přesný termín nahrávání není bohužel u DVD uveden) skvěle vybavené tanečníky počínaje Siegfriedem, jehož ztvárnil Marcos Menha, Odettou, kterou poutavě a technicky dokonale provedla Marlúcia do Amaral či Odilou, do níž se na dvě hodiny proměnila Camille Andriot. Mezi dalšími jmény, která se postarala o mimořádný dojem z představení patří i Virginia Segarra Vidal v roli přesvědčivé Siegfriedovy matky či perfekcionistický Alexandre Simoes (Benno) a neméně důkladný Sonny Locsin. Vůbec celý ansámbl může být usvědčen z tvrdé průpravy a to jak té striktně baletní, tak z té obligátní výrazové.

To, co přispívá k vysokému hodnocení tohoto DVD je i práce režiséra video záznamu, kterým je Peter Schönhofer. Záběry, které jsem ještě neviděl, úhly pohledu, o nichž si může divák v divadle jen nechat zdát, zachycení atmosféry a expresivity jednotlivců i skupin s citem, který není obvyklý - to vše zde nalezneme. Proslavený Ross MacGibbon, bývalý tanečník, dnes fotograf a režisér, jehož jméno si lze nejčastěji spojit s počiny labelu Opus Arte (zejména záznamy Royal Ballet z Londýna) by v tuto chvíli mohl hledat inspiraci. Výborné a vzrušujícím způsobem hrající Düsseldorfské symfoniky řídí věhlasný dirigent Axel Kober, muž, jenž mne o svých dirigentských kvalitách přesvědčil na mnoha místech v mnoha hudebních produkcích a potvrzuje tak záštitu celého hudebního nastudování.

Záznam z Düsseldorfu, překrásného německého města na Rýně, kterému zejména majitelé vozů s dieselovými motory (díky nekonečné fraško-kauze s emisemi) prý nově říkají Dieseldorf, je důkazem toho, že to nemusí být jen zmiňovaný Královský balet v Londýně, Státní balet ve Vídni, Berlíně, Miláně, Paříži, Moskvě či Petrohradu, který si zaslouží záznam svých produkcí na video nosiče. Vždyť kdo by si doma nechtěl pustit úchvatné Labutí jezero Mario Schrödera z Lipska? Příkladů menších, středních i velkých baletních institucí, které se takřka vůbec nenahrávají, je celá řada. Vedle Prahy, které by vedle jiného tak slušel záznam nového nastudování Labutího jezera v choreografii Johna Cranka, které měla premiéru zrovna včera, je to pak zcela nepochopitelně Semperoper Ballett v Drážďanech, ale hlavně Bavorský státní balet v Mnichově, u kterého je situace nejvíce zarážející! Tak vynikající baletní večery, které možná ani ve všech výše zmíněných městech nenalezneme, a oni leží zcela ladem... Naštěstí ne zcela, užít si je samozřejmě lze přímo v divadle. Však mi čtenář rozumí.

A na závěr zmiňovaná slabina. Záznam Schläpferova baletu vyšel jen na DVD. Tento nosič je minulost, přirovnat by se dal k telefonní budce v dnešním světě telekomunikací. Kvalitativně je, co se obrazu týká nedostačující, zastaralý a veškerý záznam znehodnocující. Vydávání DVD namísto Blu-ray je nesmyslné a nelogické. Tak jako probíhá výměna letitých kotlů, tak by měla proběhnout výměnu DVD přehrávačů za Blu-ray přehrávače. Co máte doma Vy?

www.euroarts.com

www.operamrhein.de/de_DE/ballett