Stefan Vinke jako výtečně zaskakující Tannhäuser při premiéře v Lipsku

25.03.2018
Oper Leipzig © Tom Schulze
Oper Leipzig © Tom Schulze

Byl to německý tenorista Stefan Vinke, který doslova za minutu dvanáct dorazil do Lipska, které vedle nemoci původně ohlášeného Burkharda Fritze, bojovalo v onen den i s počasím a město namísto výkladní skříně historie spíše připomínalo mrazící box, v jehož útrobách navíc fouká výkonný ventilátor. Sobotní premiéra Wagnerova Tannhäusera však nemohla být ohrožena, pokud existuje obětavý a spolehlivý umělec, jakým Vinke je. Vezmeme-li v potaz jeho minimální čas na přípravu a navíc zcela nedostatečný prostor na koncentraci svých psychických a fyzických sil, byl jeho pěvecký výkon skutečně z kategorie snů. Sám navíc přiznávám, že právě Vinkeho hlas stavím o celý stupeň výše než hlas Fritzův, a tak se z tohoto pohledu jednalo o velmi příjemné překvapení. Právě Vinke v Oper Leipzig nedávno (stejně jako Andreas Schager) zpíval Siegfrieda v Prstenu Nibelungově a je zde velmi oblíben a žádán. Šťastná to přízeň hvězd. Vybaven též čerstvou vzpomínkou na jeho Siegfrieda v Deustche Oper Berlín a Bayreuthu (obě události patří k roku 2017), prožil jsem s ním nadšeně velký výkon od scény s Venuší po dech beroucí vyprávění o cestě do Říma. Velká poklona!

Oper Leipzig © Tom Schulze
Oper Leipzig © Tom Schulze

Pokud jsem dnes výjimečně začal své vyprávění pěvci, dotáhnu to do konce. Báječnou Alžbětou byla Elisabet Strid. Její vcítění do role, která ji situovala do pozice osudem těžce zkoušené lidské bytosti, bylo tak intenzivní a věrohodné, že snad mohl mít divák tendenci skočit za ni na jeviště a vysvobodit ji ze světa šíleného zla, které ji obklopovalo a dusilo po fyzické i duševní stránce. Že bude trýzněna i Heřmanem bylo z pohledu inscenace nečekané. Celkově to ale do práce Calixta Bieita zapadalo a proměna velkolepého sálu v hordu šílených a pološílených rytířů a pěvců byla dokonána. Strid byla týden po provedení Sieglindy v Düsseldorfu opět ve skvělé vokální formě a jak úvodní scéna z druhého dějství tak tklivá modlitba v jednání třetím byly tou její nejlepší vizitkou. Zmíním ještě kuriozitu s pánskými kalhotami. V Düsseldorfu se do nich Strid oblékla v prvním jednání Valkýry poté, co si je svléknul Siegmund, v Lipsku se dělo to samé poté, co o ně přišel Tannhäuser. V Düsseldorfu se ovšem o Bieitovu inscenaci nejednalo, a tak se dá s úsměvnou nadsázkou tvrdit, že je autorem tohoto nápadu právě švédská pěvkyně.

Oper Leipzig © Tom Schulze
Oper Leipzig © Tom Schulze

Krásně znělým hlasem publikum jako Wolfram potěšil sympatický Rakušan Mathias Hausmann. Už jako Rodrigo v Donu Carlosovi nedávno naznačil své mimořádné hlasové kvality. V rodném německém jazyce to dotáhl k dokonalosti a byl tak dalším elementem, díky kterému měla lipská premiéra punc světovosti. Zdravotní indispozice byla ohlášena v případě Kathrin Göring. Jejím domovem byl les, byla s ním jednou duší a jedním tělem, splynutí s přírodou bylo evidentní. I když se možná německá mezzosopranistka necítila dobře, na interpretaci Venuše to mnoho znát nebylo. Zde je však nutno dodat, že to je dáno i jejím režijním ztvárněním - spíše ve stylu venkovních teplot působila jako kostka ledu a nikoliv jako žhavý a nedostižná ztělesněnost hříchu.

Oper Leipzig © Tom Schulze
Oper Leipzig © Tom Schulze

Basista Rúni Brattaberg (Heřman) mívá možná lepší dny, nepůsobil ideálně koncentrovaně, avšak u publika si potlesk vysloužil. Sluší se též zmínit mladý a příjemný pastevecký hlas jménem Danae Kontora. Aby toho neměl málo, vcelku dlouhou chvíli měl při zpěvu na konci prvního jednání tuto řeckou pěvkyni na zádech Stefan Vinke.

Oper Leipzig © Tom Schulze
Oper Leipzig © Tom Schulze

Autorkou scény byla Rebecca RIngst, kostýmů se ujal Ingo Krügler. Úspěšná premiéra opět našla základ v intendantovi a hudebním řediteli Ulfu Schirmerovi. Drážďanskou verzi díla oddirigoval výborně a dal jasný řád jak orchestru Gewandhausu, tak sboru (sbormistr Thomas Eitler-de Lint). Máte-li tak zájem o výborně nastudovaného Tannhäusere, který je v příjemném dosahu naší země, neváhejte do Lipska vyrazit, budete nadmíru spokojeni!

© ElegantClassics
© ElegantClassics
© ElegantClassics
© ElegantClassics
© ElegantClassics
© ElegantClassics