Recenze DVD / Blu-ray : Scénické provedení Verdiho Requiem z Curychu na DVD a Blu-ray od labelu Accentus Music

22.10.2017

Choreograf Christian Spuck se o své jevištní vizi Verdiho Requiem nevyjadřuje jako o příběhu, který by se odehrával na pozadí hudebního provedení, nýbrž jako o vykreslení emocí a výjevů, které z hudby samotného díla plynou. Po vložení DVD či Blu-ray společnosti Accentus Music do přehrávače tedy nečekejme pokus o "zopernění", ale snahu o zintenzivnění síly již tak enormně silného díla.

Ptáme-li se, zda se záměr podařil, musím prohlásit, že ano. K úspěchu projektu byl nezbytnou podmínkou tým umělců světového věhlasu. Fabio Luisi je s italskou hudbou srostlý a záměr využít jeho uměleckých kvalit vyšel beze zbytku. Orchestr Philharmonia Zürich, který byl až do svého nedávného přejmenování nazýván méně poetickým a méně marketingově atraktivním názvem Curyšský operní orchestr, tomuto dirigentovi, jenž tělesu šéfuje od roku 2012, kdy nahradil Daniela Gattiho, hraje na záznamu z prosince roku 2016 výtečně. Celý orchestrální aparát je zachycen v ideálních proporcích, které dovolují vnímat detail jednotlivých nástrojových skupin i sóla nástrojů. Sevřeně, čerstvě a precizně do díla svým mistrovstvím vstupuje curyšský sbor vedený zkušeným Marcovaleriem Marlettem.

Součástí vyobrazení Requiem na pódiu jsou i pěvci, jež se zapojují do kreací souboru curyšského baletu. Bulharská sopranistka Krassimira Stoyanova je stálicí mezinárodní pěvecké scény, její okouzlující hlas znají diváci těch nejvýznamnějších evropských operních scén. Zpívá procítěně, vřele a čistě. Souzvuk s orchestrem v "Libera me" působí jako skutečné volání z nebes. Poutavě zní i hlubší hlas pěvkyně, jehož majitelkou je Italka Veronica Simeoni. Tmavěji zabarvený mezzosoprán nepostrádá lehkost a světlou výrazovou paletu, která báječně souzní jak s orchestrem, tak s ostatními kolegy pěvci. Mezi ty patří i italský tenorista Francesco Meli, jehož až mysticky promlouvající témbr osloví i nejnáročnějšího posluchače. Kdo by dnes neznal jméno německého basisty Georga Zeppenfelda? Majestátní bas nabízí vše, co je očekáváno.

Necítím se dostatečně povolána k tomu, abych mohla jakkoliv negativně hodnotit výkon baletních sólistů. Tančí dokonale. Z dámské poloviny bych vyzdvihla skvělou Mélissu Ligurgo a uhrančivou Katju Wünsche, mezi pány si mě získal Manuel Renard a Matthew Knight. S velkou libostí a pro úplnost ovšem zmíním i Annu Khamzinu, Alexandrea Jonese, Giulii Tonelli, Williama Moora, Filipa Portugala a Yen Han. Christian Spuck, jenž je režisérem a choreografem zároveň, se prezentuje v nejlepším světle. Nejedná se o zběsilou jízdu, která by se díky přehnaným ambicím zvrhla v cokoliv nesouvisející s myšlenkou duchovního díla. Jednotlivé obrazy do sebe zapadají a tvoří celek, který je fenomenální. Autorem scény je Christian Schmidt. Ta je sice ponurá, avšak účelně rozvržená a do posledního místa jeviště využitá. Velmi mu pomáhá světlo designované Martinem Gebhardtem. Do decentních, leč atraktivních kostýmů vložila svůj čas Emma Ryott.

Ať zvolíte DVD či Blu-ray disk, vždy naleznete jak devadesátiminutové provedení samotného Requeim, tak profesionálně sestříhaný a koncepčně výborně provedený sedmapadesátiminutový dokument o přípravě celého projektu. Režisér Jürg Gautschi zachycuje setkání Christiana Spucka s Verdiho velkolepým dílem v Curychu s atraktivní reálností a důležitou bezprostředností.

Fotogalerie z inscenace je možno nalézt zde.

www.accentus.com

www.wildkatpr.com

www.christianspuck.com