Recenze CD : Švýcarská sopranistka Regula Mühlemann jako Kleopatra na labelu Sony Classical

13.11.2017

Nejen firma Sony Classical sází na vokální a vizuální jistotu. Švýcarská sopranistka Regula Mühlemann toho zatím zvládla velmi mnoho, její tvář a umění jsou známé více a více, a to nejen v mnoha představeních ve významných operních domech, ale i díky nahrávkám kompletních oper, sólovým recitálům a filmům.

Nejnovějším přírůstkem je album, které bylo nahráno v listopadu roku 2016 v Altes Stadtbad v saském hornickém městečku Annaberg-Buchholz, jež leží nedaleko českých hranic. Pěvkyně je na nahrávce doprovázena tělesem La Folia Barockorchester, jehož uměleckým vedoucím je Robin Peter Müller. Ansámbl na nahrávce tohoto CD zní přímo překrásně. Barvitost a svěžest jsou jeho doménami a lze si jen těžko představit vhodnější volbu. V hlase, kterým byla Regula Mühlemann od přírody obdařena, nalezneme až nevídanou ohebnost. Ta je v kombinaci s průzračnou barvou a sytostí perfektním prostředkem k tomu, aby nás velmi autenticky přenesla do dob, kdy postavu Kleopatry ve svých hudebních myšlenkách zvěčňovali skladatelé, jako jsou Carl Heinrich Graun, Georg Friedrich Händel, Johann Adolf Hasse, Giovanni Legrenzi, Alessandro Scarlatti, Antonio Vivaldi, Johann Mattheson a Antonio Sartorio. Zpěv Mühlemann je intonačně čistý, procítěný i dramatický. Emočně dokáže být velmi vyhraněná a kontrastní.

Do konce roku se na trhu ještě objeví nahrávka vánoční. Jedná se o záznam z tradičního koncertu z drážďanského Frauenkirche z roku 2016, na kterém vedle Mühlemann nalezneme i Sonyu Yonchevu. Staatskapelle Dresden řídí kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada.

Předchozí album, které nese název Mozart arias, vyšlo zhruba před rokem. Mozart je pro typ hlasu mladé pěvkyně ideálním autorem, nahrávka si získala mnoho obdivovatelů a to též díky výtečnému Kammerorchester Basel, který řídí Umberto Benedetti Michelangeli.

Barbarinu zpívá Regula na živé nahrávce z Baden-Badenu. V roce 2015 zde Yannick Nézet-Séguin dirigoval Chamber orchestra of Europe.

Rovněž z Baden-Badenu pochází nahrávka Nápoje lásky z roku 2013. Vedle Miah Persson a Rolanda Villazóna nelze výkon Mühlemann v malé roli Giannetty přehlédnout.

V Českém Krumlově (za úžasného doprovodu Václava Lukse s Collegiem 1704) vznikla filmová verze Gluckovy opery Orfeus a Eurydika. V hlavních rolích slyšíme a vidíme Bejuna Mehtu s Evou Liebau. Regula Mühlemann je Amorem.

Opět v Baden-Badenu vznikl obrazový záznam opery Kouzelná flétna. Simon Rattle řídí Berlínské filharmoniky. Mühlemann v roli Papageny zpívá vedle Pavola Bršlíka, Kate Royal, Any Durlovski a Michaela Nagyho. V roli druhé dámy můžeme vidět Magdalenu Koženou.

Film Hunter´s Bride, který pevně vychází z Weberova Čarostřelce, vyšel v roce 2013 a je skvostem, který by měl zhlédnout každý milovník opery. Jestliže lze něco označit slovem dokonalý, pak je to právě tento projekt. Hudba byla nahrána Londýnským symfonickým orchestrem, který řídí Daniel Harding. Režisér Jens Neubert si k natáčení kromě Mühlemann (role Aničky) přizval i Julianu Banse, Franze Grundhebera, Michaela Volleho, René Papeho a Olafa Bära. Pokud jste neviděli, doporučuji nápravu, budete nadšeni!