Recenze sluchátek Philips Fidelio X3

04.10.2020

Již ze samotného názvu sluchátek Philips Fidelio X3 vyplývá, že se zde výrobce uchází o navázaní na produkt Fidelio X2HR, již od prvních chvil je ovšem jasné, že se jedná o zcela nový výrobek nemající s celkovým zvukem X2 zas až tolik společného. 

Design a vybavení

Jsem vášnivým uživatelem X2HR, jakoukoliv kritiku na jejich zvukový projev odmítám. Zcela adoruji to, jak píší hudbu symfonickou, komorní, jazz... ale i klasický rock a mnoho dalších žánrů. Vydává-li se Philips cestou ukončení výroby a prodeje tohoto zvukového zázraku a omezí-li se pouze na model X3, je to špatně. A to nikoliv proto, že by novinka X3 neměla co nabídnout a byla krokem zpět! Opak je pravdou, X2 je ovšem unikátem nemající srovnání. Správným krokem pro zachování linie X2-X3 by bylo zachování zvukového profilu 1:1 a vylepšení designu megalomanského hlavového oblouku, jehož a konstrukční řešení bylo, a nadále je, zcela mimo mé chápání. Nad hlavou se skví jako lešení, a přitom by stačilo pouhé zkrácení mostu a tím i snížení celkového profilu. Na hlavu by si je pak nebály nasadit ani dámy. X3 mělo být alternativou k paralelně prodávaným X2, jak se ovšem zdá, tento scénář nenastane. Recenzovaná X3 se snad ani "X3" jmenovat neměla.

Obrovitý a komický hlavový oblouk si sebou bohužel na svět přináší i model X3. Proč? Vždyť jinak sluchátka vypadají skvěle a navíc luxusně!  Z pohledu mé osoby, jako příznivce značky Philips, je to katastrofa, nemohu si pomoci. Mělo být použito podobné řešení, jaké bude mít bluetooth model Philips Fidelio L3. Abych byl spravedlivý, stejnou či obdobou hrůzu lze ovšem vídat i u značek jako AKG (712 pro, 702, atd.), Audiotechnica (řada ATH AD), Meze, Ollo, Samson (nové SR990 i 880) či HifiMan (šerednost a nepraktičnost u všech modelů!). Proč? Máme rok 2020, nikoliv 1970.

X3 zakončuje své signálové kabely v obou mušlích, to nevadí, nepotěší to, ale nevadí. V balení jsou 2 a bohužel stejně dlouhé. Chybí krátký 1.2 metrů dlouhý. Proč není přiložen? Zbytečně je ovšem dodáván symetrický (stejně dlouhý) s 2.5mm zakončením. Nevyužiju, nevyužije 99% kupujících. Zároveň zapomeňte na to, že byste k X3 použili například 1.5 m dlouhý kabel od sluchátek HifiMan Sundara, který je na obou stranách zakončen identicky. Philips se zde dopouští dalšího "zločinu" a nenechává svá sluchátka hrát s jiným než originálním kabelem. Zároveň pak logicky ani X3 kabel nepoužijete do HifiMan Sundara. Velký palec dolů.

Paměťová pěna masivních náušníků, skotská kůže, kov, průzvučný materiál společnosti Kvadrat, zkrátka celkové řemeslné zpracování dává pociťovat kvalitu, která vydrží dlouhé roky. Samonastavovací mechanismus přizpůsobující se velikosti hlavy je dosti pevný a má tendenci vytahovat sluchátka směrem vzhůru. Toto časem zřejmě povolí a bude uživatelský přívětivější.

© ElegantClassics
© ElegantClassics

Zvuk

Pokud bych měl jmenovat jedna sluchátka, kterým se X3 svým zvukovým profilem nejvíce přibližují, byla by to Beyerdynamic DT880 premium edition. A ta zní oproti ostatnímu na trhu natolik unikátně, že jsou X3 vítaným přírůstkem - takřka dvojčetem k tomuto (momentálně ovšem více než 2x levnějšímu) modelu, který je mými referenčními sluchátky pro klasiku a jazz. Konkurence je tedy zde, nikoliv kdekoliv jinde.

Zatímco X2 a X3 mají skoro zanedbatelný rozdíl v hodnotě citlivosti (při jednotce 1mW je to 100dB u X2 a 98db u X3), impedance je totožná na hodnotě 30 ohmů. Rozdíl dvou dB je ovšem zanedbatelný jen zdánlivě a není to vlastně ani příliš rozdíl v této hodnotě nýbrž celkový zvukový přednes v kombinaci s odlišnou konstrukcí, který jakoby neustále nutí verzi X3 přikrmovat více a více. 50 mm neodymové měniče mi po vyladění správné hlasitosti ovšem znějí fantasticky! Při přechodu z poslechu jedněch sluchátek na druhé a při hluboce zakořeněném stylu reprodukce náš mozek leckdy pracuje nespravedlivě (a nespolehlivě) vůči něčemu, co zní jinak. Že je zvyk železná košile i u hodnocení sluchátek platí na 100% a je potřeba se oprostit od navyklého.

Zvuk X2 je jako těžké jižanské červené víno nejvyšší kvality, kterého jsou plná ústa. Takový nápoj hřeje a vzrušuje, hýří barvami a způsobuje nespočet příjemných vjemů. X2 obdobně osvěžuje a baví v celém svém spektru. To vše se samozřejmou a posluchačsky přátelskou elegancí v jakémkoliv hudebním žánru (ne ovšem na úkor věrnosti originálu - což je u X2 nutno vždy vyzdvihnout).

Pokud bych měl personifikovat, sluchátka X2 jsou silným mladým mužem. X3 jsou naproti tomu ambiciózní mladou ženou, která přesně ví, co chce, kde jsou její přednosti a jak dát vše do latě. Nové X3 jsou nekompromisně precizní, akurátní, dynamické přesvědčivé, mnohavrstvé a až nebesky čisté. Jejich rozlišení a detail je na samé hranici akustického výkonu technologie neodymových měničů, Philips zde unikátně zasáhl cíl a toho je nutno si cenit a v tom spatřovat nejvyšší přínos v případě rozhodnutí se pro nákup. Akustické nástroje zní absolutně fenomenálně, milovník klasické symfonické i komorní hudby bude nadšen. Houslové sekce v hudbě Beethovenově či Mahlerově mají jas slunce, ale nepálí, žestě proráží zvukové pole svou objemností a unikátním leskem, ale celkovou kompaktnost projevu neruší. Klavír je čistý a jiskrný jako při poslechu z varhanní empory v Rudolfinu. To vše přednáší X3 ve velkém prostoru a s příkladnou separací jednotlivých nástrojových skupin. Má-li se pak v celé té zvukové snůšce projevit zakřiknutý hoboj, X3 jej do uší propíšou na jedničku! Jazzové ansámbly mají s X3 parádní grády, učarují snad nejpečlivěji vykreslenými hlubokými tóny, jaké jsem snad ještě na jiných sluchátkách nezaznamenal. Kontrabasovou linku lze číst s podobnou pohodlností, jako si prohlížíme mistrovský obraz na obrovském plátně. A tak by se dalo pokračovat. Lidský hlas má přirozený objem a vsazen je do zvukového spektra nahrávek v adekvátním poměru.

© ElegantClassics
© ElegantClassics

Závěr

Jistě, na X3 si málokdy pustím hudbu rockovou, hip hop či zkrátka pop, od toho jsou jiné stroje. Tato sluchátka si zaslouží královskou disciplínu - tedy akustické nástroje. Zde excelují. Upřímně ovšem dodávám, že Drake a jeho God´s plan mě i s X3 absolutně nadchlo, došlo i na Metallicu (Hardwired) a nechtělo se mi to vypínat. Kvalitně zaznamenaná hudba zde dostává jiný výraz, jiný charakter. X3 jsou o kráse objevování, o analýze a zkoumání, jejich potenciál je ohromující. Nebudou-li se Vám na první poslech zdát, neodsouvejte je zbrkle na na druhou kolej, zde by to dozajisto znamenalo, že se Vám nepodařilo vymanit z oné zmiňované železné košile.