Recenze CD: Marina Rebeka a její Spirito plné vášní u Prima Classic

Marina Rebeka se svou vizáží hodí před objektivy fotografů stejně tak jako mezi kulisy v operních inscenacích a na koncertní pódia. Zajímavé je to ovšem až v momentě, kdy je to podpořeno hlasem, který není jen nezbytným doplňkem, nýbrž zcela zásadním argumentem, proč její vystoupení a nahrávky vyhledávat. Pro časopis Harmonie jsem nedávno recenzoval kompletní nahrávku Verdiho Luisi Millerové. Ta se zejména díky této lotyšské pěvkyni a rumunském barytonistovi Georgi Peteanovi podařila labelu BR Klassik mimořádně. Velmi pěkně ovšem působí i snímek Amor fatale u stejného vydavatelství (Rossini s Marcem Armiliatem) a též se mi opakovaně dostalo příležitosti se zájmem poslouchat album mozartovské u Warner Classics.

Jak je to tedy s albem Spirito, které vychází u nového labelu Prima Classics? Zdařilá je už samotná práce fotografa, povedené snímky na mnoha různých CD nebývají rozhodně samozřejmostí, zde je tomu pravý opak a tato práce je podpořena i kvalitním zpracováním a erudovaným průvodním textem bookletu (autorkou je sama Rebeka a svůj literární příspěvek nazvala "Má láska k bel cantu") a obalu.

Nahrávalo se v Palermu v Teatro Massimo v červenci roku 2018 a samotný výsledný zvuk - tedy celkový obraz, kdy se schází pěvkynin hlas s orchestrem je výborně vyvážen, sejmut v ideální vzdálenosti, citlivě rozprostřen a jak se patří celkovou čistotou obestřen. Vedle zvukařů se ovšem dařilo i orchestru a sboru! S velkou dávkou exprese je vede sympatický maestro Jader Bignamini, italský dirigent, který má evidentně italskou hudbu v srdci, duši i hlavě a pěvkyni formátu Rebeka tak je na CD rovnocenným partnerem.

Vincenzo Bellini (Norma a Pirát), Gaetano Donizetti (Maria Stuartovna a Anna Bolena) a Gaspare Spontini (Vestálka), to je výčet italský ikon, kterým Marina svou repertoárovou volbou vtiskla prostřednictvím svého poutavého hlasu do digitální podoby poctu. Poctu, jenž musí nadchnout jak její osobní příznivce, tak milovníky bel canta té nejpřepychovější úrovně. Sopranistka umí být výrazně expresivní a přitom si zachovat odstup od přehnaného výrazu, který by byl na úkor krásného zpěvu. Velmi jí pomáhá spolehlivá technika, umění dýchat a celkový talent pro účelné skloubení výrazu slov s výrazem hudebním, který tak geniálním způsobem na notový papír štědře skladatelé všem budoucím generacím zanechali. Chce-li snad někdo i přes vyváženou kvalitu celého alba znát mé osobní preference toho, co mě chytlo za srdce nejvíce, byla to dech beroucí Maria Stuartovna a neskutečně tklivá a až mrazivě okouzlující Norma.

www.primaclassic.com
www.marinarebekacom