Recenze Blu-ray: Kompletní večer Maurice Ravela řídí Riccardo Chailly

04.07.2019

Riccardo Chailly bezesporu patří ke skupině největších z největších dirigentů dneška a mohu to tvrdit i navzdory tomu, že jsem stále ještě roztrpčen z jeho interpretace Beethovenových symfonií pro label Decca, které nahrál s orchestrem Gewandhausu. Na druhou stranu, Brahms z týchž končin je výtečný, stejná slova chvály pak lze aplikovat na drtivou většinu toho, co italský maestro vzal do rukou. Patří to tedy k oné zmíněné velikosti, rozpoutat kolem sebe kontroverzi.

Jakékoliv připomínky ovšem nelze nyní mít k poslednímu počinu, do kterého jsem se z dílny Chaillyho "zakousl" naposledy, tedy k video záznamu koncertu, na kterém v KKL Lucern dirigent řídí hudbu Maurice Ravela. Vydavatelská společnost Accentus se pouští do realizace jen a pouze stoprocentně umělecky vyšperkovaných projektů.

V Lucernském festivalovém orchestru je možno objevit stopy interpretační školy až neuvěřitelně rozmanité - jmenovat všechny národnosti instrumentalistů by bylo zdlouhavé, jejich čtení Chaillyho výrazu ještě delší. Dokonale poskládaný ansámbl umí zahrát v největším možném laufu a soustředění zároveň i hudbu francouzskou a o tu dnes běží.

Srpen roku 2018 byl termínem, kdy jsem v Lucernu měl být, nestalo se, a tak Valčíky vznešené a tesklivé (které by snad pro složitost názvu díla mohly být překládány jako Valčíky všelijaké), La Valse, Daphnis a Chloé (verze bez sboru) a Boléro, to je výčet děl, ve kterých nemá počet nuancí, které tvoří francouzský multibarevný orchestrální puget, jakékoliv limity.

Kamera je opět citlivá, obraz na disku Blu-ray fantastický (varianta DVD samozřejmě být doporučena nemůže), zvuk se technikům podařilo zachytit v úctyhodně širokém dynamické spektru, nástroje i orchestrální skupiny se neperou a vycházejí si navzájem vstříc. Přeslechnout tak není možné něžná dřeva, hněvat se tak nelze na dostatečně průrazné žestě a bicí, šťavnaté, obsažné a příjemně diferencované smyčce výborný dojem dotvářejí. Svátek francouzské hudby, velká pocta Ravelovi.