Umělecká perfekce v Müpa – Wagnerův festival v Budapešti 2017

24.06.2017
Die Walküre - © Tamás Réthey-Prikkel, Müpa Budapest
Die Walküre - © Tamás Réthey-Prikkel, Müpa Budapest

Wagnerův festival v Müpa Budapešt se stal svátkem nejvyšší úrovně, setkávají se zde pěvci nejzvučnějších jmen, Maďarský rozhlasový orchestr hrající pod rukou velmistra Ádáma Fischera je rok od roku ještě o krůček lepší, zvuk je vyšperkovaný, detaily pečlivě vykreslené, účinek vskutku wagnerovský.

Že již nelze dosáhnout vyšší pěvecké úrovně dokazují jména pěvců z let minulých a zároveň jména, která se o další rozprostření slávy festivalu a o jeho celosvětovou prestiž zasloužila v ročníku letošním. Uveďme Roberta Deana Smithe, Falka Struckmanna, Michelle Breedt a Emily Magee v koncertním provedení Rienziho (zde jako host festivalu debutoval frankfurtský šéf Sebastian Wiegle, který řídil Maďarskou národní filharmonii). Uveďme též dvojí provedení Parsifala se strhujícím Peterem Seiffertem v hlavní roli, jehož podpořili věhlasní umělci - sopranistka Violeta Urmana jako Kundry a basista Albert Pesendorfer coby Gurnemanz.

Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest
Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest

Valkýra, kteráž to jako největší dílo vší operní literatury vždy poutá tu největší pozornost, byla opětovně fantasticky obsazena a je skutečně pouze otázkou vkusu, zda by posluchač v případě možnosti vlastní volby obsazení jako Siegmunda zvolil spíše letošního festivalového debutanta, výtečného a svým témbrem nenahraditelného Christophera Ventrise, či loňského a dnes již bohužel nežijícího mistra pěvce Johana Bothu, zda by v případě Brünnhildy sáhnul po strhujícím a nezkrotném živlu jakoby z jiné planety, který byl loni ztělesněn v sopranistce Evelyn Herlitzius, či po letošním švédském pokladu jménem Iréne Theorin, jejíž pěvecké umění je dotaženo do bezvýhradné dokonalosti. Jako svěží vítr na wotanovském nebi působí snadno rozpoznatelný hlas britského barytonisty James Rutherforda, jehož umění si vysloužilo množství cenného uznání! Atraktivně jemně chraplající hlas (myšleno v nejlepším smyslu jako parametr kvality), jehož svítivé výšky, mocnost, ohebnost v pianissimech i v nejvyšší expresy, zajímavý jevištní projev, to jsou atributy, které tohoto pěvce dnes doslova zdobí! Někdo by dal přednost loňské impozantní kreaci Dána Johana Reutera, který zanechal skvostný dojem, není však ideální přijíždět do nádherné Budapešti pravidelně a užít si hlasy oba? Jednoduchá volba patří v případě volby Sieglindy. A důvod je jediný, jak letos, tak loni ji přednesla božská Anja Kampe, jež svými výkony strhává obecenstvo k aplausu, u kterého člověk přemýšlí, mohou-li jeho zdrojem býti lidé. Je tu ale rovnováha, Kampe rozdává sebe samu a emoce z ní přímo prýští, publikum jí za to děkuje stejnou mincí! Svůdně exotická Atala Schöck si zopakovala a snad ještě více propracovala svůj veleúspěšný loňský debut jako Fricka, novým a výrazně přesvědčivým Hundingem byl basista Sebastian Pilgrim.

Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest
Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest

Vždy přítomné mikrofony a kamery již naznačovaly to, po čem každý návštěvník Wagnerova operního festivalu v Budapešti tajně toužil. Projekt si svou uměleckou kvalitou, perfektní organizací a nevyčerpatelným potenciálem vrcholného umění chtivých posluchačů může dovolit vstoupit do světa nahrávek! Tak byla letos představena první vlaštovka na DVD/Blu-ray (Valkýra), která zachytila závěrečné životní vystoupení Johana Bothy ve wagnerovské roli. Těsně před svou smrtí uchvátil publikum svým zápasem lidským a svým uměním, které lze označit až nelidsky dokonalým. Kdo byl onoho večera 17. června roku 2016 na tomto představení přítomen, nikdy na něj nezapomene a vždy si ho bude moci díky tomuto záznamu připomínat. Jaký ten večer byl, si též nyní může přiblížit i posluchač, který na toto památné provedení nezavítal.

Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest
Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest

Ročník 2018 bude opět skvostný. Vždyť zažijeme novou inscenaci Tristana a Isoldy s Robertem Deanem Smithem a Anjou Kampe v hlavních rolích. Dychtivě budeme očekávat Brangänu v podání Ataly Schöck. Zopakujeme si odvážné ale velmi propracované a energické provedení Bludného Holanďana s výborným Johnem Lundgrenem a dechberoucí Elisabet Strid. Provedení tentokrát bude řídit Marc Albrecht a přítomnost více dirigentů na festivalu je dalším geniálním tahem a záměrem festivalu. Fantastickým vyvrcholením festivalu bude zcela jistě přítomnost Stephena Goulda. Jako Tannhäuser se potká s Venuší jménem Sophie Koch a maďarskou Alžbětou v podání sopranistky Tünde Szabóki. Výborným nápadem je zařazení písňových recitálů do festivalového programu. Písně Richarda Wagnera a jeho současníků přednese finská perla Camilla Nylund, která se tak po svém skvělém vystoupení v Lohengrinovi v roce 2011 po letech opět do maďarského hlavního města vrátí.

Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest
Rienzi - Photos © János Posztós, Müpa Budapest
Parsifal - © Tamás Réthey-Prikkel, Müpa Budapest
Parsifal - © Tamás Réthey-Prikkel, Müpa Budapest

Na závěr se lze vyjádřit k tomu, koho by si mohl přát posluchač pro budapešťský wagnerovský festival v ročnících dalších? Vypíchněme bez delšího přemýšlení několik jmen. Tenoristé Andreas Schager, Stuart Skelton nebo Jonas Kaufmann, sopranistky Katarina Dalayman, Catherine Foster, Adriane Pieczonka či Nina Stemme, basbarytonisté Vitalij Kowaljov, Greer Grimsley, Thomas Johannes Mayer, Markus Marquardt, Bryn Terfel nebo René Pape, mezzosopranistky Elisabeth Kulman, Daniela Sindram či Christa Mayer. Těch jmen je spousta, je však lehké věřit a doufat, že festival čeká mnoho desítek let skvostné existence a že se tam nejen tato jména všechna vejdou.

DVD/Blu-ray - Müpa
DVD/Blu-ray - Müpa