Recenze CD: Varhany kostela svatého Michaela v Hamburku odkrývají hudbu Mendelssohna u labelu MDG

14.12.2018

Rekonstruovaný komplex varhan v kostele svatého Michalea v Hamburku, z jehož věže se rozprostírá úchvatný pohled na celé město a ze kterého jsem prvně spatřil i následně navštívenou perlu na Labi - Elbphilharmonii, je místem jako stvořeným pro návštěvu, obdiv, rozjímání a nahrávání zvuku varhan. Nahrávací společnost MDG, která se velmi výrazným způsobem zaobírá zachycováním uměleckého odkazu Felixe Mendelssohna Bartholdyho, který se v Hamburku narodil (další hudební velikán Johannes Brahms se v Hamburku narodil též a byl v St. Michaelis, aniž by k tomu dal jakékoliv svolení, dokonce pokřtěn), přichází s novinkou, která vzešla z varhanního umění Christopha Schoenera. Tento mistr hry na varhany, rodák ze snového města Heidelbergu, hudební ředitel v hamburském luteránském svatém Michaelu, připravil pro majitele technicky odpovídajícího reprodukčního zařízení lahůdku.

Celkem na čtyřech nástrojích interpretuje prostorově zachyceného Mendelssohna v dílech, jakými jsou kromě slavného svatebního pochodu op. 61 (arr. Théodore Dubois), Písně beze slov (arr. Alexander Wilhelm Gottschalg), Téma s variacemi (1844), Chorale s variacemi a Smuteční pochod op. 62 č. 3 i Šest preludií a fug op. 35 (v originále pro klavír) aranžovaných pro varhany Christophem Bossertem.

Od první do poslední vteřiny se jedná o labužnickou procházku zvukem strojů, které kromě poslechu stojí i za vizuální prohlídku. Měl jsem to štěstí a bylo až neuvěřitelnou shodou okolností, že právě ve dnech, kdy jsem trávil čas v Hamburku přišla zcela neočekávaně nabídka od MDG k zaslání nově vydávaného titulu, o kterém dnes píšu. Skutečnost, že si po návratu v klidu poslechnu zvuk skvostných nástrojů, na které zrovna hledí mé oči, byla nadmíru vítaná. Když byla má návštěva v St. Michaelis navíc ještě korunována poslechem velkých varhan právě v interpretaci Christopha Schoenera, malý zázrak byl na světě.

Unesen zvukem živým a unesen zvukem, který zvukový mistr a producent Werner Dabringhaus (druhým je Reimund Grimm - z tohoto pak zkratka MDG - Musikproduktion Dabringhaus und Grimm) ve svatém Michaelovi zachytil ve dnech 28. až 30. května 2018, doporučuji toto album všem, kdo chtějí slyšet něco, co dosud neslyšeli a co navždy budou doma uchovávat jako cennost, na kterou se nebude jakkoliv prášit, protože bude bez ustání hrát.

www.mdg.de

www.st-michaelis.de