Recenze CD : Braniborské koncerty u Supraphonu z roku 1950

25.01.2017

Historická nahrávka Braniborských koncertů, kterou Supraphon v kompletní podobě vydává prvně, a kterou na zadní straně obalu alba mylně uvádí jako nahrávku stereofonní, kdy zkušenějšímu posluchači musí být na první pohled patrný rozpor mezi tímto tvrzením a datem vzniku snímku, v sobě nese několik atraktivních prvků. Prvním je hřejivý, vyloženě pěkný a zaoblený mono zvuk, na jehož přirozené a době vzniku odpovídající nedostatky si posluchačovo ucho po několika minutách přivykne a je plně soustředěno na Bachovu nesmrtelnou partituru a umělecky hodnotnou interpretaci.

V čele ansámblu nesoucího název Wiener Kammerorchester se roku 1950 ve vídeňském Casino Baumgarten postavil rodák z Broumovského výběžku Josef Mertin (1904 - 1998). Po celý život neúnavně pracující umělec měl v orchestru mj. Nikolause Harnoncourta coby hráče na violoncello, Gustava Leonhardta hrajícího na violu da gamba a Eduarda Melkuse, jehož violu můžeme slyšet v koncertu č. 6. Kompletní informace o detailním obsazení komorního tělesa nejsou zcela známy, nicméně pozornému posluchači neunikne skutečnost, že je vynikajícím způsobem hráno na všechny nástroje, a že se Mertinův umělecký duch přenesl do celkové atmosféry záznamu. Jednotlivé nástroje jsou vedeny s citem pro harmonii a dynamiku, mají vroucí zvuk barokní barvy a dýchají spolu v každém taktu. Vůbec první světová nahrávka s použitím autentických nástrojů tak má neopakovatelné kouzlo evokující jak atmosféru Vídně padesátých let 20. století, tak doby Johanna Sebastiana Bacha.

Těžko si lze představit kvalitnější průvodní slovo, než jakým je to, kterým booklet nahrávky obdařil Martin Jemelka. Dozvídáme se v něm do největších podrobností vše o uměleckých aktivitách Mertinových, o jeho pedagogickém stylu a interpretačním vlivu na mnoho hudebníků, kteří se později hlásili a hlásí k jeho odkazu. Mravenčí a zanícená práce autora textu přinesla své ovoce a i tento fakt je důvodem k tomu, abychom mohli vzácný snímek Braniborských koncertů doporučit každému milovníkovi Bachovy hudby.