Recenze CD: Jan Martiník - Zimní cesta Franze Schuberta u Supraphonu

31.10.2018

Jsem si jistá, že třeba náhodný posluchač, či posluchač tímto kompaktním diskem obdarovaný, nebo zkrátka takový, který nezná tváře a možná ani jména Jan Martiník a David Mareček, bude při prohlížení nového alba Supraphonu hádat, který z hudebníků je pěvec a který klavírista. Pár písmenek k některé z fotografií by stálo za zvážení.

Co zde ovšem máme nahráno? Písňový cyklus Zimní cesta Franze Schuberta v rámci kterého se ke spolupráci dostali již zmíněný klavírista David Mareček, který je samozřejmě nejvíce znám ze svého působení u České filharmonie v mimohudební funkci a Jan Martiník, basista, který na své posluchače prostřednictvím svého hlasu promlouvá jak v rámci naší země, tak v zahraničí. Já měla tu příjemnou čest v Berlíně.

Hlas Jana Martiníka mi vždy přišel velmi přirozený, ukázněný, v jistém směru prostý, v dalším ale plný nekonečného množství emocí. Je radostí napsat, že se tak zrcadlí i v nové nahrávce Supraphonu, která vznikala v březnu roku 2017 v Dvořákově síni Rudolfina. Všech 24 písní na básně Wilhelma Müllera je v rukou písňového mistra a mistra písní (a dle toho, co jsem zažila v opeře i mistra oboru scénického). S Martiníkem lze prožívat text tak, jako by byl zpíván ve spontánním přívalu emocí a nikoliv předem nastudován a za tímto účelem přednesen. Výhradu snad mohu nalézt jen k souhlásce "r", kde bych uvítal její ostrou podobu se vším všudy. Zde si skutečně netroufám tvrdit, z jaké příčiny právě její výslovnost od pana Martiníka pramení.

David Mareček to z místa svého hlavního manažerského působení do Dvořákovy síně neměl daleko a není proto divu, že to byl právě on, kdo se ujal klavírního doprovodu. O tom, že je výborný hudebník, jsem nikdy nepochybovala, z jeho hry je to více než jasné a je Martiníkovi důkladným a stejně hudebně smýšlejícím kolegou. Je to i jeho hra na klavír, která si posluchače tohoto alba získá. Takto lze pogratulovat všem, kteří se práci na tomto snímku podíleli a zimní album na počátku zimy 2018/19 pro úspěšnou cestu zimou v plném rozsahu doporučit.

www.supraphon.com
www.janmartinik.com