Recenze CD : Mahlerova první symfonie v podání Utah Symphony orchestra na labelu Reference Recordings

05.02.2018

V Salt Lake City mám od této chvíle namísto jednoho oblíbeného orchestru orchestry oblíbené dva. Vedle Utah Jazz, který hraje ve Vivint Smart Home arena a který momentálně skvělým způsobem řídí Španěl Ricky Rubio (na pozici koncertního mistra řádí mladičký Američan Donovan Mitchell), je to Utah Symphony Orchestra, jehož šéfdirigentem je od roku 2009 Thierry Fischer. Tento orchestr hraje v Abravanel Hall, tedy v koncertní síni, která nese jméno dirigenta Maurice Abravanela (1903 - 1993), jež byl od roku 1947 šéfdirigentem tohoto tělesa po dlouhých 30 let.

Label Reference Recordings si pro své nahrávky zakládá na hybridních SACD discích, které si lze s odpovídající technikou kromě klasického sterea pouštět i v prostorovém zvuku. Pro nahrávku vydanou v roce 2015 byla zvolena Mahlerova symfonie č. 1 a téměř na padesáti třech minutách v ní švýcarský dirigent Fischer (narozen 1957) představuje svůj orchestr v plné instrumentální kráse. O Mahlerově první symfonii by bylo možno mluvit jako o jedné z nejhranějších a nejoblíbenějších, neplatí to však zcela, protože je nyní odkaz našeho skladatele hrán v takové míře, že by se snad s výjimkou osmé, která je v mimořádnosti nároků na provedení ještě o úroveň výše, dala jako nejhranější označit Mahlerova symfonie každá. Díky všem hudebníkům za to!

Od počátečních tónů úvodní věty je plně cítit soustředěnost a snaha všech hráčů naladit se na nadčasovou atmosféru díla, které rozděleno do čtyř vět nabízí v každé z nich příležitost pro demonstraci sladěnosti všech nástrojových sekcí. Na své si samozřejmě přichází i jednotliví instrumentalisté ve svých sólových mikrosvětech. Ty tvoří celek, který ve Fischerově pojetí tvoří fantastický obraz tak, jak je znám z nahrávek, které jsou všeobecně považovány za referenční.

Utah Symphony svým charakterem zvuku a příkladnou souhrou dokáže zaujmout, sevřít a nepustit. Jeho vyváženost, dynamická štědrost, třpyt žesťů a svit smyčců z něj dělají atraktivní orchestr, od něhož lze očekávat další skvělé nahrávací projekty a u něhož lze doufat v zájezdový program, v rámci kterého by se měl zastavit v pražském Rudolfinu.

www.referencerecordings.com

Poznámka : Utah Jazz je basketbalový klub ze Salt Lake City v zámořské NBA, Ricky Rubio a Donovan Mitchell jsou basketbalisté