Recenze Blu-ray: Lehárova Země úsměvů s Beczalou, Kleiter a Luisim na labelu Accentus

09.09.2018

Útlum zájmu hudebních vydavatelství (nebo jiný důvod?) o vydávání záznamů z přímých přenosů z Met, kdy naposledy vyšel takřka před rokem Růžový kavalír s Renée Fleming u firmy Decca (ta jej doteď vůbec nemá uveden ve svém katalogu) a kdy již před tím, nebylo vydáváno oproti předchozím rokům téměř nic, je naštěstí kompenozován repertoárově vzdušnou a hlavně umělecky rovnocennou aktivitou labelu Accentus. Nyní je to zabroušení do lehčího, ale nikterak méně náročného žánru jménem opereta. Na řadě by měla být opět opera a to Figarova svatba z berlínské Unter den Linden. Těšme se!

Zpět ale k titulu dnešnímu. Je jím Země úsměvů od Franze Lehára (1870-1948), skladatele, jehož matka byla původu maďarského a otcova strana má kořeny na Moravě. Opět se tedy lze jen divit, že je v mnoha zdrojích uváděn jako skladatel rakouský. Jednoduše byl jako jeden z mnoha ukraden. To už ovšem podstatné není, jeho odkaz patří všem a je to odkaz velkolepý! Zejména vezme-li ho do svých rukou tak významná instituce, jakou je operní dům v Curychu. Ten k svému štěstí má u divadelního orchestru, který se nedávno kvůli rozsahu svých aktivit, přejmenoval na Philharmonia Zürich, dirigenta světového renomé Fabia Luisiho. Ten uchopil Lehárovu partituru zodpovědně a s patřičnou úctou a docílil díky svému pohledu na ni jasného, dostatečně hbitého a do detailu propracovaného zvuku, jež je velkou radostí poslouchat.

Lehár byl mistrem rytmu, neobyčejných hudebních myšlenek a melodické invence. Nejznámější číslo "Dein ist mein ganzes Herz" je zpíváno tenoristou Piotrem Beczalou překrásně a totéž je možné tvrdit i o celém partu Sou-Chonga, kterého se polský pěvec zhostil. Druhou výraznou osobností curyšské operetního show je německá sopranistka Julia Kleiter. Ta je umělkyní, která na špičkové světové úrovni zpívá vše od Mozarta po Wagnera (Eva v Mistrech pěvcích norimberských). Svou tváří a celkovým vzezřením je jako stvořena pro úlohu atraktivní Lízy, ze které, není se čemu divit, jde Piotru Beczalovi hlava kolem. Kleiter si výborně rozumí jak s Luisim tak pěvci na scéně. Jak sólová čísla, tak ansámbly zdobí její jevištní vstupy a bez diskuse ideálně posazený hlas je ve svém živlu ve výškách i hloubkách.

Máme tu dva další pěkné hlasy. Jako první zmiňme Rebecu Olveru v roli Mi. Ta je obtížná nejen z hlediska zpívaných tónů, pěvkyni musí nalézt i psychologické stránku věci a mexické sopranistce se věc podařila na výbornou. Na záběrech citlivých kamer (výborná režie Michael Beyer) si lze vychutnávat její perfektní práci mimiky - báječná herečka, leckterý uřvaný studovaný přeplacený činoherec by jí mohl závidět a učit se od ní. A že jich jsou tisíce. Mladý Američan Spencer Lang v roli Gustava převedl bohatýrský pěvecký výkon. Jeho tenor je svěžím proudem vody. Hezky zní jeho vibrato, výšek dosahuje bez sebemenších potíží a mezi rejstříky přechází hbitě a přirozeně.

Z mnoha důvodů lze toto Blu-ray/DVD doporučit i kvůli samotné inscenaci, jejíž autorem je Andreas Homoki. Ve spolupráci s Klausem Grünbergem, jehož nápaditě a originálně používaná světla, po kterých oči doslova lapají, jsou ve vyváženém poměru s originálními kostýmy Silke Willrett. Všichni přítomní na scéně vyhlíží jaksi exkluzivně a luxusně, jakoby pocházeli z jiného světa, který ale není nikterak přehnaně vyumělkovaný a nepřirozený. Podařilo se najít rovnováhu mezi fikcí a realitou. Na to vše se velmi dobře dívá a 103 minut Lehárova zábavného a přitom hodnotného díla nikdy neomrzí.


www.accentus.com
www.opernhaus.ch