Recenze CD: Magdalena Kožená a Collegium 1704 s Václavem Luksem u Pentatone

13.04.2019

Label Pentatone se do toho ve věci pěvců opřel. Informace hovoří o i o podepsání Piotra Beczaly, nahrávací společnost již vydala album Thomase Hampsona, září zde Anna Lucia Richter, brzy bude vydáno operní album Michaela Fabiana, velmi zaujal Kevin Short, Anna Hallenberg i Francesca Aspromonte. Další snad budou následovat. Nádherných hlasů je bezpočet, stýskačů a vzdychačů po starých dobrých časech ovšem též. Souhlasím napůl, Corelli, Price, Bastianini a Pavarotti již zní jen z nahrávek, stejně nádherná hlasy má ovšem i doba dnešní.

A my máme Magdalenu Koženou a ta má zase nás. Po úchvatném večeru s Mahlerem v Rudolfinu je tu další dárek od této mezzosopranistky. Ve spolupráci s Václavem Luksem a Collegiem 1704 připravila album s názvem Il giardino dei sospiri a právě to vnáší do přicházejícího období tu pravou atmosféru. Bude se lépe dýchat, při poslechu (a třeba i v přírodě) půjde zavřít oči a vystavit se slunci. Myšleno je jak to na obloze, tak to, jež vychází z nitra Magdaleny.  

Benedettem Marcellem to začíná a G. F. Handelem končí. V rámci toho i mezi tím, dohromady více než 85 minut v případě bonusu u digitálních souborů (Domenico Sarro), slyšíme Luksův úchvatně znějící ansámbl odkrývající ve své plnosti veškeré detaily zvuku každého jednotlivého nástroje v orchestru se vyskytujícího. Podařilo se zachytit atmosféru nahrávacích dnů i atmosféru dnů, kdy byla jednotlivými komponisty hudba pokládána na papír. Seznámíte se s Leonardem Vincim i Francescem Gasparinim. Zaposloucháte-li se do hudby Leonarda Lea, Magdalenu Koženou zastihnete v rozpoložení, které je zahradou, v niž se rádi ztratíte a zabloudíte v ní bez jakéhokoliv snahy o spěšné nalezení cesty zpět.

Psaní o takovéto záležitosti nedává smysl, rozum upřednostňuje a nastavuje uši v tentýž moment, kdy upozaďuje oči. Toto je efekt těch nejlepších CD, která se vydávají a toto k nim patří. Pochvalná slova míří i do kostela sv. Anny v Praze, kde se v září loňského roku nahrávalo - zadařilo se zde i čistě z technického hlediska. Slibuji, že toho budete mít plné uši. Hezký den všem.