Recenze CD: Claire Huangci provází světem Fryderyka Chopina u Berlin Classics

14.02.2019

Claire Huangci je americká umělkyně, jež se narodila čínským rodičům v Rochestru (západně od New Yorku). Také by se dalo napsat a já to preferuji, že je to čínská umělkyně, narozena v americkém Rochestru. Je to ale skutečně jedno, důležité pro nás je, že je to umělkyně, která do světa vypouští své pozitivní vlny prostřednictvím dobra, tedy prostřednictvím hudby.

Líbí se mi interpreti, kteří se neřídí zákony, které vytyčili a naznačili jejich předchůdci v nahrávkách mnohem starších, než je tato ze srpna roku 2016 (Sendesaal Bremen). Claire Huangci je Chopinem obklopena od nejranějšího věku, je jím přímo pohlcena. Znát to je jak z průvodního textu moc pěkně graficky zpracovaného bookletu, tak ze zvuku nástroje Yamaha, který je prostředníkem mezi námi, zájemci o její hru, a klavíristkou samotnou. Srovnatelným požitkem vedle ochutnávání vína, je mluvení o něm. Stejně tak vnímám i text, kterým Claire vysvětluje své pocity a prožitky při hraní kompletních Nokturn.

Pomůckou jsou i citace z básnické a literární tvorby, které jsou dedikovány a vybrány ke každé jednotlivé skladbě a to tak, aby posluchače co nejvíce ponořily do Chopinova světa. Nalezneme zde jména jako Baudelaire, Gautier či Laforgue. Claire jde ve svém interpretačním přístupu cestou světla, cestou, která má kladný vztah k osvětlování všemožných nálad, ať jsou i třebas sebevíce ponuré či melancholické. To je zde jádrem sympatie k tomuto snímku.

Hlásím tak, že se mi líbí ještě více než příspěvek Marie Joao Pires, která Nokturna nahrála v půlce devadesátých let minulého stolení pro dnes již dohasínající label Deutsche Grammophon. Huangci jde snad i více do hloubky, její prožitek je jaksi spontánnější a více dychtivý po vyjádření pravosti esence každé jednotlivé skladby.

Nahrávací společnosti Berlin Classics zabodovala právě tím, jak dokázala vyjít pianistce vstříc ve volbě repertoáru. Dva disky obsahující takřka dvě hodiny vytříbeného klavírního zvuku z rukou velmi výrazné muzikální osobnosti potěší každého, kdo si obor jménem klavírní tvorba bez polského skladatele nedokáže představit.

www.clairehuangci.com

www.berlin-classics-music.com