Recenze CD: Manfred Honeck a Beethoven se Straussem z Pittsburghu

14.11.2018

Rakouský dirigent Manfred Honeck pokračuje ve svém úspěšném nahrávání pro label Reference Recordings. Americká nahrávací společnost tentokrát vsadila na kombinaci 3. symfonie Ludwiga van Beethovena a koncertu pro lesní roh č. 1 Richarda Strausse. Celkový čas disku udává pětašedesát minut hudby, disk je hybridní, bude hrát jak v klasických CD přehrávačích, tak ve vícekanálovém zvuku díky technologii SACD.

Beethovenova symfonie byla zaznamenána živě na koncertu v říjnu roku 2017 a Heinz Hall for the performing arts v Pittsburghu byla svědkem zajímavého, ale nikterak výjimečného a vyrovnaného provedení. Tak jak se mi velmi líbí smuteční pochod a finále, ve kterých nacházím obrovitou emocionální sílu, neobyčejnou hloubku dirigentského tvoření a zanícenou hru celého orchestru, úvodní Allegro con brio a scherzo patří do světa pouhé průměrnosti a ta k celkovému kladnému hodnocení v dnešní konkurenci nahrávek nemůže přispět. Úspěch tedy jen poloviční a to i přes to, že je evidentně slyšet špičkové symfonické těleso. Ani opakovaný poslech mě nepřinutil změnit názor, naopak, jen se tato teze prohloubila. Je třeba nechat rezultát na větším množství zkušených posluchačů, aby rozhodli, zda zvednou palec pro symfonii jako celek a nebo pouze tak jako já, pro její (ač významnou!) polovinu.

Jakékoliv výhrady ovšem nemám k záznamu, na kterém zní Richard Strauss. Snímek vznikl rovněž živě (září 2012) a souznění Honeckova hudebního srdce se hudebním srdcem hornisty Williama Caballera je příkladné. Tepe v jednom strhujícím a strhávajícím proudu hudby. Navíc zde pittsburští excelují sami osobě a jsou tak třetím prvkem, který dotváří celkovou vznešenou straussovskou náladu. Zvukový obraz nahrávky koncertu se navíc povedl lépe než v případě Beethovena. Vše je transparentní, v dynamice doširoka rozevřené, hluboké a kontrastní. Horna není ani příliš v popředí, ani příliš upozaděná, mistr zvuku zde byl skutečným mistrem a zvukovou rovnováhu a plastičnost si můžeme vychutnat s velkou parádou a třeba i sklenicí vína v ruce.

Suma sumárum, ne zcela to, co jsem očekával, avšak zejména kvůli druhé symfonické větě a celému hornovému koncertu stojí nákup tohoto disku za to. Budeme i zde rádi za zpětnou vazbu. Jak se stalo od některých z Vás (a řady se rozšiřují!) dobrým zvykem, podělte se s námi o své postřehy na konkrétních nahrávkách znovu, budeme se těšit!

www.referencerecordings.com