Nejlepší sluchátka pro poslech klasické hudby, opery a jazzu - The best headphones for listening to classical music, opera and jazz

15.05.2019

Koupit si špatná sluchátka je jednoduché, je jich neskutečně mnoho a pozor, vyskytují se i mezi drahými modely. Tuto zarážející realitu jsem okusil mnohokrát, rozčarování je na místě. Koupit si dobrá sluchátka, je jednoduché též! Je však třeba vědět, po kterých sáhnout. Je to jako s vínem, v určitě cenové relaci jsou ta, která jsou špičková a další vynaložené peníze navíc již nepřináší poměrově stejné navýšení kvality.

Máte-li zájem se inspirovat, jaká sluchátka považuji za nejoptimálnější a plně dostačující (vnímám se v tomto ohledu za náročného posluchače), zde je pár tipů vycházejících z dlouhodobé zkušenosti. Za špičková sluchátka není třeba utratit více než 150 euro, kdo Vám tvrdí opak, je to jen proto, že je chce prodat, případně je to ten, který si dražší model pořídil a nemůže se přenést přes skutečnost, že si někdo hudbu užívá totožným způsobem, ale s mnohem menšími náklady.

"Málo basů, příliš basů, atd...". Věc, která je zřejmě zmiňována v diskusích a recenzích nejčastěji. Jak to vlastně je? Mezi mnou vybranými výrobky jsou u poslechu totožných nahrávek kromě dalších specifik i v tomto ohledu samozřejmě slyšitelné rozdíly. Vyřešme to ale jednoduchým přirovnáním. Sedím-li v Rudolfinu v přízemí v 10. řadě, je možno zvuk (a zde tedy například basová složka) přirovnat k profilu sluchátek - nazveme je nyní obecně sluchátka A. Sednu-li si na stejném koncertě na balkón, vjem je znatelně odlišný, hle, máme tu jiná sluchátka - nazveme je nyní obecně sluchátky B. Důležitý je poctivý, špičkový základ, případný odlišný projev je jen jiné (ovšem rozumně a erudovaně vybrané) místo v sále.

Zcela rozhodně doporučuji se vyhnout značce Sennheiser. Rozum nad jejími výrobky zůstává stát. Naposledy jsem měl možnost detailně proposlouchat "vrcholný" model pětkové řady, konkrétně 599. Zkreslení ve smyčcových nástrojích je ostudné, měniče je praktiky neumí zahrát. Pro klasiku a operu absolutně nevhodná záležitost, dunění namísto basů je pak další anomálií. Předražená a nepovedená šestková řada je ještě větší katastrofou. Používají-li někde ve studiích Sennheiser pro monitoring (a bohužel je jisté, že na mnoha místech), je to cosi zcela nepochopitelného. Sluchátka Sennheiser zcela degradují hudbu. Výjimkou je model HD 800, který stojí přes 25 tis. Kč, což ani nestojí za to komentovat.

Nedoporučuji si rovněž pořizovat výrobek firmy Koss, jako vhodný model se jen tváří, ale není jím model PRO 4S. Ústupkem ve vhodnosti zvuku pro náš účel by též bylo používání sluchátek Grado Prestige SR80e, které kvalit mnou doporučovaných modelů nedosahují. Absolutně špičkově ovšem hraje model Grado 325e, cena kolem 10 tisíc Kč je ovšem, vzhledem k ostatním špíčkově hrajícím sluchátkům za třetinovou cenu, nepřijatelná.

Ve věci povídání si s lidmi o sluchátkách, o doporučení z jejich strany při nákupu, při poslechu, při sdílení zkušeností, je třeba zmínit jedno důležité vodítko. Muzikant a třeba i zkušený a špičkový, milovník rocku, elektronické hudby atd., který klasiku a operu neposlouchá, není schopen doporučit sluchátka vhodná pro klasiku a pokud se podaří, je to věc náhody. Na druhou stranu, člověk, který klasiku poslouchá (a nejlépe ji má naposlouchánu též z koncertní síně - ať už koncerty komorní či symfonické) a neposlouchá rock, elektronickou hudbu atd., je schopen určit sám pro sebe vhodná sluchátka a navíc, tato sluchátka budou vhodná pro posluchače rocku, elektronickou hudbu, atd. Ověřil jsem si toto pravidlo ve vypovídajícím počtu případů. Jako je vinař šlechticem mezi zemědělci, tak je posluchač klasiky tím pravým "odborníkem" na zvuk sluchátek. U Sennheiserů (i jinde) na toto očividně dosud nepřišli.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

AKG K702 - otevřená sluchátka, impedance 62 ohm, 3m dlouhý rovný odpojitelný kabel

Retrorakouský styl, budete vypadat jako kosmonaut, použití výhradně pro domácí poslech. Absolutně výjimečně pohodlné, pro dlouhodobé poslechy, neunavují, uši se nepotí. Jakkoliv netlumí ruchy z okolí, po jejich nasazení slyšíte vše zcela stejně jako bez nich. Nádherný, hřejivý, svěží, krystalicky čistý zvuk, který nadchne.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Audio-Technica ATH-M50x - uzavřená sluchátka, impedance 38 ohm, 3m dlouhý rovný odpojitelný kabel, 3m dlouhý kroucený odpojitelný kabel, 1.2m dlouhý odpojitelný kabel.

Perfektně vypadají, perfektně hrají. Velmi oblíbená japonská senzace. Výrazně tlumí hluk z okolí, trochu těsnější, nicméně dostatečně pohodlná, špičkově provedená sluchátka pro středně dlouhé poslechy doma i venku.

Možno zvolit i levnější Audio-Technica ATH-M40x (impedance 35 ohm), které mají též špičkový zvuk (oproti M50x výrazně nižší cena, ale jen nepatrná nižší kvalita zvuku) a dokážu si představit poslech i jen s nimi. Mají ovšem menší náušníky (a dost výrazný přítlak), jsou tedy méně pohodlná a hodí se spíše pro kratší poslechy. Dodáváno narozdíl od M50x bez 1.2m dlouhého kabelu, což je dost nepochopitelné s ohledem na to, že se vzhledem k ceně spíše hodí ven a na cestování, než dražší a celkově luxusnější model M50x.

Praktické doporučení tedy zní, vlastnit M50x i M40x. Získáte tím náhradní dlouhé kabely pro M50x (rovný a kroucený) a 1.2m dlouhý kabel pro M40x na ven a cestování.

Celkové náklady na dvojici činí kolem 5500Kč a jste nadlouho a perfektně vybaveni pro poslech doma i na cestách.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Beyerdynamic DT770 PRO - polootevřená sluchátka, impedance 80 ohm, 3m dlouhý neodpojitelný rovný kabel

Legendární značka, legendární zvuk, vyvinuto v Německu, vyrobeno v Německu. Na pohodlnost AKG sice zcela nedosahují, přesto jsou v nich uši jako v bavlnce. Vcelku dobře tlumí hluk okolí. Výtečný zvukový projev, pro dlouhé až velmi dlouhé poslechy. Klenot.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Sony MDR-7506 - polootevřená až uzavřená sluchátka, impedance 63 ohm, 1,5 m dlouhý neodpojitelný (a bohužel dost těžký) kroucený kabel

Drobné nedostatky lze vzhledem k ceně prominout a to vzhledem k osobitému a nadčasovému designu. Ani je není třeba poslouchat, tak pěkně vypadají! Vynikající zvukový projev vhodný na kratší, případně na střednědobé poslechy. Méně prodyšné, uši se po čase trochu potí. Lehké, dobře tlumí hluk okolí.  Vhodné pro domácí poslech, ale i na dovolenou, do hotelového pokoje, případně i na ven.

Fotogalerie