Nejlepší sluchátka pro poslech klasické hudby, opery a jazzu - The best headphones for listening to classical music, opera and jazz

15.05.2019

Koupit si špatná sluchátka je jednoduché, je jich neskutečně mnoho a pozor, vyskytují se i mezi drahými modely. Tuto zarážející realitu jsem okusil mnohokrát, rozčarování je na místě. Koupit si dobrá sluchátka, je jednoduché též! Je však třeba vědět, po kterých sáhnout. Je to jako s vínem, v určitě cenové relaci jsou ta, která jsou špičková a další vynaložené peníze navíc již nepřináší poměrově stejné navýšení kvality.

Máte-li zájem se inspirovat, jaká sluchátka považuji za nejoptimálnější a plně dostačující (vnímám se v tomto ohledu za náročného posluchače), zde je pár tipů vycházejících z dlouhodobé zkušenosti. Za špičková sluchátka není třeba utratit více než 150 euro, kdo Vám tvrdí opak, je to jen proto, že je chce prodat, případně je to ten, který si dražší model pořídil a nemůže se přenést přes skutečnost, že si někdo hudbu užívá totožným způsobem, ale s mnohem menšími náklady.

"Málo basů, příliš basů, atd...". Věc, která je zřejmě zmiňována v diskusích a recenzích nejčastěji. Jak to vlastně je? Mezi mnou vybranými výrobky jsou u poslechu totožných nahrávek kromě dalších specifik i v tomto ohledu samozřejmě slyšitelné rozdíly. Vyřešme to ale jednoduchým přirovnáním. Sedím-li v Rudolfinu v přízemí v 10. řadě, je možno zvuk (a zde tedy například basová složka) přirovnat k profilu sluchátek - nazveme je nyní obecně sluchátka A. Sednu-li si na stejném koncertě na balkón, vjem je znatelně odlišný, hle, máme tu jiná sluchátka - nazveme je nyní obecně sluchátky B. Důležitý je poctivý, špičkový základ, případný odlišný projev je jen jiné (ovšem rozumně a erudovaně vybrané) místo v sále.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

AKG K702 - otevřená sluchátka, impedance 62 ohm, 3m dlouhý rovný odpojitelný kabel - 122 Euro

Retrorakouský styl, budete vypadat jako kosmonaut, použití výhradně pro domácí poslech. Absolutně výjimečně pohodlné, pro dlouhodobé poslechy, neunavují, uši se nepotí. Jakkoliv netlumí ruchy z okolí, po jejich nasazení slyšíte vše zcela stejně jako bez nich. Nádherný, hřejivý, svěží, krystalicky čistý zvuk, který nadchne.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Audio-Technica ATH-M50x - uzavřená sluchátka, impedance 38 ohm, 3m dlouhý rovný odpojitelný kabel - 129 Euro

Perfektně vypadají, perfektně hrají. Velmi oblíbená japonská senzace. Výrazně tlumí hluk z okolí, trochu těsnější, nicméně dostatečně pohodlná, špičkově provedená sluchátka pro středně dlouhé poslechy doma i venku.

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Beyerdynamic DT770 PRO - polootevřená sluchátka, impedance 80 ohm, 3m dlouhý neodpojitelný rovný kabel - 117 Euro

Legendární značka, legendární zvuk, vyvinuto v Německu, vyrobeno v Německu. Na pohodlnost AKG sice nedosahují, přesto jsou v nich uši jako v bavlnce. Vcelku dobře tlumí hluk okolí. Výtečný zvukový projev, pro dlouhé až velmi dlouhé poslechy.

(v dohledné době se chci seznámit se zvukem Beyerdynamic DT880 edition - verze 32 ohm)

© ElegantClassics - Miloš Bittner
© ElegantClassics - Miloš Bittner

Sony MDR-7506 - polootevřená až uzavřená sluchátka, impedance 63 ohm, 2m dlouhý neodpojitelný kroucený kabel - 89 Euro

Drobné nedostatky lze vzhledem k ceně a méně častému používání prominout a to vzhledem k osobitému a nadčasovému designu. Ani je není třeba poslouchat, tak pěkně vypadají! Vynikající zvukový projev vhodný na kratší, případně na střednědobé poslechy. Méně prodyšné, uši se po čase trochu potí. Lehké, dobře tlumí hluk okolí.  Vhodné sice na domácí poslech, spíše ovšem na dovolenou, do hotelového pokoje, případně i na ven.

Dlouhodobě sháníme sluchátka SONY MDR-CD870, prodávala se v ČR někdy mezi lety 1998 až 2000. Neleží někomu doma bez využití? Může někdo nabídnout k prodeji? V daném případě nás, prosím, kontaktujte. Děkujeme!

Brzy se chystáme k poslechu sluchátek Meze 99 Neo.

Fotogalerie