Recenze CD : Hanna-Elisabeth Müller zpívá Strausse, Schönberga a Berga na labelu Belvedere

30.09.2017

Název CD Traumgekrönt je odvozen z básně, kterou napsal Rainer Maria Rilke (1875-1926), a německá sopranistka Hanna-Elisabeth Müller si jej zvolila ve spolupráci s labelem Belvedere. Hodinu a čtvrt dlouhé album čítající celkem dvacet osm písní je poskládáno z hudby tří autorů. Se sedmnácti písněmi dominuje Richard Strauss, sedm písní nalézáme od Albana Berga, čtyřmi písněmi přispěl Arnold Schönberg.

Německá pianistka Juliane Ruf svou pozornou a pečlivou hrou dokazuje, proč že o ní Müller sama píše, že jsou spolu umělecky na jedné vlně. Bez špičkového doprovodu se špičkové album neobejde, a tak je splněna podmínka pro to, aby takto mohla být nahrávka označena.

Hanna-Elisabeth Müller je pěvkyní budoucnosti. Již několik let oslovuje svým zpěvem (a nutno říct, že i zjevem) Bavorskou státní operu v Mnichově. I další věhlasné operní domy v ní spatřují dobrou "investici", letmý pohled do jejího kalendáře poukazuje na impozantní výčet událostí, který ji čeká. Několikrát jsem měl možnost se přesvědčit, že je to skutečnost plně zasloužená a že právě v případě této pěvkyně je současný i budoucí věhlas plně oprávněný!

Její soprán je lákavě znělý a otevřený. Ve výškách se dere na povrch křišťálový lesk, střední a nízké polohy jsou pestrou paletou odstínů a barev, které se právě v této roční době dají přirovnat k barvám listí tak, jak je v plné přírodní kráse vídáme v našich lesích. Veškeré písně alba jsou zazpívány nádherným způsobem, čistě mou osobní preferencí je v tento okamžik Arnold Schönberg, jehož Čtyři písně op. 2 (1899-1900) jsou v podání Müller skutečnou lahůdkou a reprezentativní ukázkou písňové formy jako takové.

Výše zmíněnou báseň Traumgekrönt do písňového hávu oblékl Alban Berg a je součástí Sedmi pozdních písní pocházejících z let 1905-1908. Publikovány byly až roku 1928 a dostaly se od té doby do hledáčku mnoha mistrů pěvců. Müller se mezi ně nyní zařadila úžasnou procítěností a čistou vokální perfekcí. A pokud je dvaatřicetiletá rodačka z Mannheimu někde doma, je to v tvorbě Richarda Strausse. Stejně jako Zdenka v Arabelle či Sophie v Růžovém kavalírovi, i zde posluchači tou "nejjednodušší" formou dokazuje, že je v našem světě plném hnusu, zla, přetvářky a nenávisti přeci jen něco čistě opravdově dobrého a nevinného.

Nahrávalo se ve studiu Teldex v Berlíně v prosinci roku 2016. CD je vybaveno texty všech písní, rozhovorem s pěvkyní a mnoha povedenými a vysoce (nebývá často zvykem!) kvalitně vytištěnými fotografiemi. Nelze než doporučit!