Recenze CD: Label Berlin Classics uvádí Fauré Quartett a skladby Rachmaninova a Musorgského

Překrásná úvodní fotografie alba, kterou vizuálně vnímavým posluchačům vybavila nahrávací společnosti Berlin Classics (pod Edel Germany GmbH) své CD, na němž své interpretační vzdělání prezentuje Fauré Quartett, je opravdu povedenou záležitostí a palec míří směrem nahoru. Tak, jak je barvitá obálka ve stylu klavírního grafiti, tak je barvitá hudba, která se pod ní skrývá. Ona se tedy neskrývá, ona chce naopak ven, chce a potřebuje být slyšena - kvůli autorům hudby, kvůli interpretům i kvůli těm, kteří se na realizaci podíleli.

Umělecké uskupení Fauré Quartett hrající ve složení Erika Geldsetzer (housle), Sascha Frömbling (viola), Konstantin Heidrich (violoncello) a Dirk Mommertz (klavír) se k nahrávání sešla nadvakrát. Prvně to bylo s hudbou Modesta Petroviče Musorgského v prosinci roku 2016, napodruhé v březnu roku 2018 s příspěvkem od Sergeje Rachmaninova. Pro Obrázky z výstavy užil pianista nástroj Bösendorfer, Yamaha-CFX pod jeho prsty zněla v Obrazech ve formě etud (op. 33, op. 39). Pravděpodobně právě splynutím těchto dvou strojů mohla vzniknout snůška barev, která skrze booklet (Büro Dirk Rudolph) tak nápaditě a originálně dotváří uměleckou atmosféru celého titulu.

Zůstaneme-li o slova obraz, použijme ho i pro charakteristiku obrazu zvukového, který se ve studio Teldex v Berlíně podařilo zvukovému mistru Tobiasu Lehmannovi namalovat. Čisté, živé, plastické, mnohavrstvé, dynamické, svěží a hmatatelné dílo. Titul zvukový mistr je zde zcela na místě, je tu přítomna nahrávka, která potěší a nadchne od první do poslední vteřiny.

Výtečně hrající klavírista Dirk Mommertz je (u Musorgského hudby spolu ve spolupráci s Grigory Gruzmanem) autorem aranžmá pro kvartet. Jeho práce je obdivuhodná. Hudbě jako takové posloužila dobře, celé čtveřici vynikajících hráčů na své nástroje inspirovala k tomu, aby plně demonstrovali, jak ovládají své instrumenty a jak jsou sladěni a nadšení pro uskutečnění společného cíle. Tím je radost z hudby a zodpovědná práce s geniálními hudebními myšlenkami autorů obou kompozic. Z tohoto alba čiší velká profesionalita po všech stránkách.

www.faurequartett.de

www.berlin-classics-music.com