Rakouská sopranistka Daniela Fally na gala v lineckém Brucknerhausu

26.05.2018
©ElegantClassics
©ElegantClassics

Rakouský Linec se může kromě supermoderní nové operní scény pyšnit i Brucknerhausem, obrovitou koncertní síní na pravém břehu Dunaje, která má rok co rok ambice, hostit nejvýznamnější umělce mezinárodní hudební scény. Kdo slyšel rakouskou sopranistku Danielu Fally, uzná, že patří mezi elitní sopránové akrobatky, které kromě efektu v podobě závratně vysokých tónů, přesvědčují o svých kvalitách i celkovou komplexností svého projevu.

Dopolední gala koncert, matiné, na kterém měl být účasten i basista Johannes Rödhammer-Roedemer, nakonec doznal změny, kdy právě tohoto umělce z důvodu zdravotní indispozice na poslední chvíli nahradil Bulhar Apostol Milenkov. Jméno to neznámé, hlas ale pěkný a zejména bylo obdivuhodné, že nemuselo dojít ke změně programu a mladý umělec převzal veškerý naplánovaný program.

První polovina večera byla operní, druhá muzikálová. Operní část tvořila díla Mozarta, Rossiniho, Verdiho, Offenbacha a Gounoda. Až na lehce rozpačitě podaný duet La ci darem la mano z Dona Giovanniho se oba umělci prezentovali způsobem suverénním. Fally překrásně podala Rosinu a Despinu, nejsilnější dojem ale zanechala jako Gilda. První polovinu koncertu uzavírala jako Olympia z Hoffmannových povídek. Klíčkem točil dirigent a Fally celou scénu podala jako úžasnou show, která rozesmála snad i toho nejzachmuřenějšího posluchače. Milenkov se plně koncentroval na árii náboženského fanatika Filipa II. z opery Don Carlo a podal ji až překvapivě vyzrálým a majestátním způsobem.

Druhá část večera patřila melodiím muzikálovým a samo sebou nemohl chybět letošní oslavenec Leonard Bernstein. Fally začala s I feel pretty z West side story a určitě věděla, že právě ona si to může zazpívat s upřímností k sobě samé. Následovalo svižné a živé I could have danced all night z My fair lady Fredericka Loeweho. Tato část koncertu byla doplněna o I got plenty o´nuttin´z Gershwinovy opery Porgy a Bess. Milenkov se i zde ukázal v dobrém světle a chytlavá melodie mu sedla na výbornou. Duet Bess, you is my woman now pak nechal zapomenout na ne zcela vydařeného Mozarta a publikum se odvděčilo bouřlivým aplausem. Glitter and be gay z operety Candide korunovalo program. Daniela Fally tuto slavnou árii zazpívala s úžasným šarmem a hlasovou bravurou.

Doprovázejícím tělesem byl Wiener Künstler Orchester. Nevyhnul se problematicky zahraným pasážím, zdálo se, že zde nebylo příliš času na zkoušení a doladění souhry. Je jisté, že i pro "lehčí" koncerty tohoto ražení, je dostatečná příprava nutná. Dirigent Werner Hackl zároveň nepůsobil dostatečně energicky, a tak lze konstatovat, že významná tíže ležela na ramenou Daniely Fally. Ta ji ale zvládla a kdo za jejím zpěvem vážil cestu, určitě nelitoval.