Recenze CD: Anton Bruckner – Symfonie č. 3 s Thomasem Zehetmaierem a Musikkollegium Winterthur

20.01.2019

Navštívil jsem nespočet míst, která mají co dočinění s postavou Antona Brucknera a nikdy se mi nelíbilo, jak o něm často s posměchem referují články a rádoby autentická pojednání, která ho líčí jako směšný přízrak zamilovaný do Richarda Wagnera.

Jeho dílo je velké a malé zároveň, všichni, kdo jsou seznámeni s jeho tvorbou, vědí, o čem píši. Co symfonie, to svět. Moc toho ze svého díla neslyšel a i vzhledem k tomuto faktu a jeho dalším aktivitám, ve kterých tolik vynikal, lze jeho kompoziční práci vnímat jako vrcholný produkt nezlomného lidského úsilí.

Ve Vídni pravidelně pohodlně parkuji v jeho ulici (tip pro Vás, užijte jej k prospěchu svému) hned vedlo Karlschirke. Poslední setkání s Brucknerem proběhlo pár dnů před koncem loňského roku v Klosterneuburgu, setkal jsem se s jeho duchem kromě Vídně ovšem i např. v Sankt Florianu, Ansfeldenu, Bayreuthu, samozřejmě v Rudolfinu, ale i před Brucknerhausem v Linci, kde nyní trávím čas a to mimo jiné poslechem překrásné a úžasně uvolněné nahrávky symfonie č. 3 (verze 1877). Label MDG zvolil pro zaznamenání digitálního otisku mistrovy vzrušující (a na jeho poměry ne zas tak velké partitury) orchestr, se kterým se setkávám zcela poprvé. A je to setkání nadmíru příjemné, vždyť je to snad nekonečné muzikantské nadšení, které přímo tryská z hráčů, kteří Musikkollegium Winterthur tvoří. Jejich Bruckner není o exaltovaném triumfování sebe sama v intenzitě výrazu, jejich Bruckner je o proniknutí lidského ducha do ducha autorova, proniknutí do podstaty odkazu, který nám, kteří tak šťastně odhalili jeho tajuplně zahaleného génia, dal nezištným darem.

Nahrávací tým se sešel v Stadtkirche Winterthur v dubnu roku 2018, za dirigentským stupínkem nemohl být nikdo jiný, než věhlasný muž, hudebník nanejvýše povolaný, dirigent a houslista Thomas Zehetmair (1961). Jeho struktury jsou čitelné, tempa opodstatněná a uvědomělá, andante je vystavěné mistrně, scherzo zahráno s velkým nadhledem. Krajní věty mají co dočinění s vysoce detailní a promyšlenou koncepcí, která je vedle technické vyspělosti orchestru povýšena do noblesního stavu i díky technické kvalitě celého záznamu. Tuze pěkný disk neobvykle intenzivně vzbuzující touhu se do Winterturu osobně podívat. Děkujeme za něj!

www.musikkollegium.ch
www.mdg.de