Recenze CD : Pavol Bršlík a Dvořákovy písně u Supraphonu

24.08.2017

Spojení Supraphonu a jména Pavol Breslik je rozhodně zajímavá kombinace a lze doufat, že nikoliv poslední. Na albu, které nese název "Dvořák song", se tu setkáváme s hlasem pěvce, který má již velké mezinárodní renomé a zaslouženě se dostává do popředí zájmu nemalého počtu operních a písňových nadšenců. Stoupající kariéru tohoto sympatického muže je záhodno sledovat z dlouhodobého hlediska. Jeho hlas se přirozeně vyvíjí a získává na odstínech, které jsou nyní nápomocny k tomu, aby se do světa vyjádřil i díky písním v doprovodu klavíru.

Klavírista Robert Pechanec tenoristovi svou muzikantskou elegancí a pozornou technikou hry připravil půdu proto, aby mohl vyjádřit vše, co se za hudbou i slovy našeho proslulého hudebního skladatele skrývá. Strohé přetlumočení textu zabaleného pouhopouze v tónech se tu nekoná. Pavol Bršlík (není důvod se zde vyhýbat tomuto tvaru jména) ve slovech nalézá cestu nadčasovou, tu, která vede k zamyšlení, i cestu, jež je vyjádřena napřímo významem slov.

Pětašedesátiminutový disk obsahuje tři oblíbené cykly, které nabízejí možnost a přímo i vybízejí k široké výrazové paletě. Cypřiše, jejichž podání zde skutečně patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy měla možnost slyšet, působí úchvatným, barevným a vícevrstvým dojmem. Toto se potvrzuje i při opakovaných posleších. Bršlíkovi se podařilo nalézt rovnováhu mezi expresí, niterností výrazu a krásou tónu. Nepřepíná se, vhodně balancuje své vokální možnosti, prostředky nerozhazuje, ba naopak je využívá k tomu, aby byl jeho zpěv čistý, přirozený a působivý. Přirozenou krásu svého témbru se mu daří využít i v Písních večerních a Cigánských melodiích, které tento snímek perfektně doplňují.

Snímek vznikal v srpnu roku 2016 kostele sv. Vavřince v Praze na Malé Straně a zvukovému mistru Karlu Soukeníkovi se ve spolupráci s hudební režií, kterou měl na starosti Jiří Gemrot, podařilo najít rovnováhu mezi nástrojem a lidským hlasem tak, aby se v konečné digitální podobě autenticky zrcadlil zvuk, který je v konečném výsledku od Supraphonu umělecky hodnotným počinem vhodným k doporučení.