Recenze CD : Oliver Nosaczynski Bohovič a barvy jeho duše na albu Ballerina

26.02.2018

Šestadvacetiletý slovenský umělec Oliver Nosaczynski Bohovič v loňském roce přivedl na svět své debutové album Ballerina, které též nese podtitulek "Romantic piano songs". Jedenáct skladeb, které pohromadě tvoří hodinu hudby, u níž si nedokážu představit, že by mohla být v konfliktu s jakoukoliv lidskou duší, ať už pochází z kteréhokoliv kulturního a společenského prostředí, se uchází o přízeň posluchačova nitra stejně tak, jako se Oliver Bohovič zjevně ucházel o přízeň samotné hudby, aby se stala nositelem jeho myšlenek a prostých lidských pocitů.

Album je sice tvořeno oddělenými a svým životem dýchajícími kompozicemi, Ty však nezapřou jednotné kořeny vyrůstající z jednoho zdroje. Zde si představuji, že by mohly být i umným způsobem prokomponovány a zahrány tak, aby attacca přecházely jedna v druhou, prorůstaly do sebe, vyvěraly jedna z druhé a zase v další.

Nahrávce by možná ještě více slušelo, pokud by se nahrávací studium neucházelo o absolutní zvukovou dokonalost. Dokážu si představit zdravou míru atmosféry okamžiku a jakéhosi šumu bezprostřednosti, který mohl být do snímku vtisknut. Vždyť kolik velkých nahrávek přímo nabírá samotný interpretův dech a dokresluje tak míru soustředěnosti a lidské přítomnosti při procesu tvoření.

I vzhledem k samotnému názvu alba není třeba (a ani možno!) nahrávce vyčítat její skromnější výrazovou rovinu. Tak jak jsem album pochopil a do sebe uložil, účelem je při Oliverově hudbě snít a nikoliv tápat mezi nespočtem různorodých kompozičních vrstev, smyslem je, být unášen a nikoliv nést cosi, co by posluchači bylo z pouhé touhy po kompoziční exhibici naloženo a předloženo coby hádanka, na kterou by se stejně nedalo správně odpovědět.

Bezvýznamně zamrzí, že se z textové výbavy alba nedozvídám, kde, čím a prostřednictvím "čeho" byly autorské kompozice Olivera Bohoviče zaznamenány. Fakt, že to bylo jejich autorem, je ale stěžejní a nezbývá, než se z tohoto příjemného disku upřímně radovat.

www.bohovic.org