Recenze CD: Traces v podání Ardemus Quartet u Cobra Records

20.09.2019

Jsou CD, ve kterých se dechové nástroje zdají být jaksi osamoceny, chybí jim k dokonalému poslechovému zážitku smyčce. Příčinou může být jak jakási "nenaladěnost" posluchače na osamocenou zvukovou dechařinu, co se mé osoby týká, setkávám se s pocitem, že ani mistři skladatelé nedokázali navodit atmosféru takovou, aby zkrátka obsazení orchestru bez smyčců jaksi "stačilo". Může to pak být i nudnými nebo znuděnými interprety, nic takového se ovšem nekoná na novém albu s názvem Traces, kde se prezentují čtyři saxofonisté - Ardemus Quartet.

Lisa Wyss hraje na soprán, Lovro Merčep drží alt. Zkrotit k očekávánému výsledku tenor se snaží Jenita Veurink, barytonem chce vládnout Yo-yo Su. Jak jistě tušíte z jmen umělců samotných, co hráč, to jiná země původu a to jiný příběh. Vše se ovšem střetává v nebývalou pokladnici energie, která z děl skladatelů, jakými jsou Györgi Ligeti, Johann Sebastian Bach, Dmitrij Šostakovič, Alexander Glazunov, Claude Debussy, David Biedenberger a obligátní Astor Piazzolla (se svým ještě oblígátnějším Oblivionem na konci), dělá jiskřivé album plné nádherných momentů kompozičních i interpretačních.

Dopomohl k tomu každopádně i zkušeně zachycený zvuk. Nahrávalo se v posledních dvou měsících roku 2018 v nizozemském Schiedamu (konkrétně za výsledkem stojí již několikrát představovaný Mediatrack a Tom Peeters) a všem zmiňovaným umělcům tak bylo vystřiženo album, na kterém, doufám, bude postaveno spousta dalších neméně povedených. Z výčtu skladatelů, jejichž děl se mladá čtveřice ujala, se zdá být až přehnaně široký, zdání ovšem klame, protiargumentem je samotný poslech, který jednoduše baví a zcela neoddiskutovatelně patří k tomu nejzábavnějšímu (a proto přeci hudbu posloucháme), co jsem letos slyšel.

Pokud bych měla vypíchnout jednu skladbu, která mě nejvíce na celém zdařilém albu zaujala, byl by to jistě Kvartet op. 109 Alexandra Glazunova, který ve svých osmi částech dle mého soudu nejlépe vystihuje to, jak popsat a vyobrazit zvuk tak elegantního instrumentu, jakým saxofon je.