Recenze CD: Through life and love – Louise Alder zpívá písně Richarda Strausse

12.09.2018

Neslyšel-li snad dosud někdo jméno Louise Alder, měl by zbystřit a vyhledat si plán operních představení a koncertních programů této britské lyrické sopranistka. Způsob, který se uvádí do světa nahrávacího průmyslu, kdy doufejme, že se v něm udrží, je velmi osobitý a zdařilý. Skladatel Richard Strauss je jedním z těch, kterým se bude s největší pravděpodobností dlouhodobě věnovat a právě jemu patří album s názvem Through life and love.

Nahrávka vznikla pro label Orchid Classics v červenci roku 2016. Jako místo bylo zvoleno vyhlášené studio Potton Hall a na pětašedesáti minutách záznamu nalezneme třiadvacet písní rozdělených do sedmi celků, které mapují vývoj toho nejkrásnějšího, ale i toho nejvíce zdrcujícího zároveň - lásky. Alder nás prostřednictvím svého zdravě naladěného, do široka rozprostřeného a technikou spolehlivě vedeného hlasu provází od mládí přes touhu a vášeň po ztrátu a odpuštění. Nebojí se intenzivního deklamačního výrazů, zároveň ale nepřehrává a nejde přes rámec, který by již znamenal ztrátu ideální vokální linky. Z tohoto pohledu se jedná o výkon až překvapivě vyspělý, promyšlený a koncentrovaný. Nezavání uspěchaným novátorstvím a snahou o odlišení se od zaběhnutých interpretační pořádků. Ke stylu Alder též evidentně patří výrazné ale opravdu velmi výrazné zdůrazňování souhlásky "r". Je to přitažlivé a opodstatněné.

Přirozenost a bezprostřednost je asi hlavní charakteristikou Louise Alder. I takový oříšek, jakým je píseň Wadlseligkeit se stává hebkou nití, která oplývá neobyčejnou krásou a barevností, kterou dokáže na obloze vytvořit pouze duha. Příkladů by mohlo být uvedeno více. V daném případě se ovšem rozhoduji dále nepsat a Vám, našim čtenářům tím naznačuji, že mnohem přitažlivější a zábavnější činností bude skutečný poslech. Tento fakt budiž umocněn i přítomností doprovázejícího pianisty Josepha Middletona, zkušeného a vyhledávaného hudebníka, který je pro sopranistku na nahrávce základním stavebním kamenem, bez kterého by se výsledek neobešel.

K albu je přiložen booklet, který zdobí velmi pěkná úvodní fotografie. Celkově bych řekl, že na rozdíl od mnoha jiných hudebních vydavatelství se Orchid Classics podařilo najít cestu, jak své nahrávky prezentovat líbivým a důstojným způsobem. Uvnitř nalezneme průvodní slovo interpretky a pojednání o jednotlivých písních z pera Joanny Wyld. Nechybí sice životopisy umělců, chybí ovšem texty písní. Není to nedostatek zásadní, jejich přítomnost by ale jistě leckoho potěšila.

www.louisealder.co.uk

www.orchidclassics.com